Întrebare recomandată | budy55 a întrebat:

Sall am o intrebare parintii mei sunt plecati in Italia eu sunt in Romania si vreau sa stiu daca pot pleca cu prietenu meu in spagnia la parintii mei se poate face o procura ca parintii mei sunt de acord sa plec cu prietenu meu eu sunt minora multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unde sunt de fapt parintii, in Italia sau Spania?
Pentru a putea pleca trebuie ca parintii sa-ti trimita o declaratie, autentificata de o reprezentanta a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara unde sunt, prin care isi dau acordul sa mergi in Spania si indica insotitor major pe prietenul tau (daca este major).

| mistikk a răspuns:

Cum pot parintii tai sa fie in doua locuri in acelasi timp? straight face

| akka4 a răspuns:

In primul rand, pentru a putea trece granita, trebuie sa fi insotita de o persoana majora (posibil prietenul tau, daca are 18 ani sau mai mult de 18).
Parintii tai, trebuie sa mearga la un notar si la consulatul Romaniei din tara respectiva (Italia sau Spania) si sa ii faca o inputernicire prietenului tau, ca sunt amandoi de acord ca el sa iti fie insotitor de drum.
Prietenul tau, va trebui sa mearga la politie si sa scoata un cazier judiciar.
Dupa ce primiti actele de la parinti din Spania sau Italia, veti putea trece granita fara probleme.winking

| Annonnymous a răspuns:

Da este posibil insa parintii ai trebuie sa faca o procura pe o persoana care o sa te acompanieze! Adreseazate la notar sa te informeze despre ce documente ai nevoie