| Yng a întrebat:

Am o nelamurire. Daca sunt minora (peste 14 ani ) iar parintii mei sunt divortati. Eu sunt in custodia mamei. si vreau sa plec in Italia la ea pentru ca s-a mutat de 1 an acolo dar eu am ramas inca in custodia ei. Tata nu vrea sa`mi dea procura sa plec pentru ca suntem in relatii proaste. Pot iesi din tara si fara procura de la el? Multumesc.

6 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Minora = sub 18 ani.
eu am plecat din tara fara acordul tatalui meu deoarece am ramas in grija mamei insa atunci cand am plecat am plecat cu ea si am avut nevoie doar de certificatul de divortz prin care dovedea ca ea este tutorele meu.

| Yng explică:

@Xxx care e cea lunga mai exact si care cea scurta?laughing doar cu buletinu nu am cum sunt minora am mai fost in alte tzari pana acum. dar s-a intamplat chestia asta acum...

| alinuu_5268 a răspuns:

Absolut deloc

| FredFlintstone a răspuns:

Eu stiem ca daca ai blutin potibig grin
da nu credbig grinsad

| xXxXxXxXxXxXxXx a răspuns:

Daca ai buletin poti pleca dar. poti ajunge in Italia prin doua parti una mai scurta la care ai nevoie de acea procura sau de pasaport (dupa caz) si alta mai lunga prin care ai nevoide doar de buletin ...mai intereseaza`te si u si vei pute ajunge in Italia happy

| rafaelo_2195 a răspuns:

Daca esti minora si vrei sa pleci din tara trebuie sa ai insotitor sau sa platesti bilet pentru o stewardesa (daca mergi cu blue air) si sa te ia mama ta din aeroport din Italia.
Iar in legatura cu procura...trebuie sa ai neaparat un act. Daca pleci din tara impreuna cu mama ta trebuie sa ai procura de la tatal tau sau certificatul de divort pe care scrie ca mama ta este tutorele. Daca pleci singura sau cu alta persoana majora trebuie sa ai neaparat procura de la ambii parinti.Succes!