| MrLevy97 a întrebat:

Daca sunt in italia cu mama si vineri vin in romania la aeroport in italia imi cere procura sau cum se numeste aia in care un parinte este de acord ca poti pleca cu celalalt? ca eu aveam o data pe ia si nu stiu pentru ce este:S

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Declaratia (nu procura) a fost pentru iesirea din Romania. La inapoierea in Romania nu se cere. Problema o sa fie cand vei vrea sa te duci iarasi in Italia (daca nu ai domiciliul acolo), o sa-ti trebuiasca o noua declaratie, daca cea veche a expirat. Numai bine!

neluL
| neluL a răspuns:

Daca esti minor DA, iti trebuie procura. Daca mama ta ramane in Italia si tu pleci doar cu tatal tau, atunci mama ta trebuie sa-i faca procura tatalui tau ca este de acord ca tu sa calatoreti in Romania. Din ultimele mele informatii procura costa 70 euro aici in Italia.

| onasis1961 a răspuns:

Din cate-mi dau seama nu ai nici 15 ani! Daca o sa vii singura, apare alta alta problema! La aeroport e, obligatoriu ca persoana la care ai fost incredintata pe timpul zborului trebuie sa te predea unei alta persoane majore care sa aiba imputernicire de preloare. Daca nu vei sta in aeroport pana respectivul, face rost de imputernicire! Ai mare grija ca nu e de gluma!

| andreeagicu a răspuns:

Cel mai bine suni la o agentie de turism sa ceri cateva informatii. Eu am apelat la www.esky.ro chiar daca nu am avut rezervare la ei, mi-au dat toate informatiile

| MrLevy97 explică:

Eu vroiam sa stiu dacami cere si la intoarcerea in tara!