| Saw1989 a întrebat:

Sall! Daca am o harite judecatoreasca de prin anii 93-95 cam asa in care tatal meu biologic e obligat sa imi plateasca pensie alimentara, insa mama na mai facut nimic desi el nu mi-a platit acum la varsta de 23 pot face ceva? Am vreo sansa? Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula pensia alimentara se plateste numai pana ce minorul implineste varta majoratului - 18 ani. Dupa aceasta se poate cere in continuare plata pensiei alimentare daca respectivul urmeaza studii superioare.

| darrio2007 a răspuns:

Doar daca esti student.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă te referi la recuperarea sumelor aferente perioadei 1993-2013, NU le mai poţi cere ( după atâţia ani )!

Dacă eşti student la zi şi NU eşti angajat nicăieri ( NU ai venituri ) mai poţi solicita pensie alimentară până la vârsta de 26 ani ( dacă eşti student până atunci ).

De asemenea, poţi solicita şi plata pensiei, RETROACTIV ( din urmă cu 3 ani, dacă erai student, fără venituri, în această perioadă ) - începând cu anul 2010.

Toate cele bune.