| D4nu7z a întrebat:

ce acte imi trebuiesc pentru BULETIN la 14 ani dau funda mare si vot dar va rog rapid ca imi trebuie

Răspuns Câştigător
| SilverCry a răspuns:

ACTE NECESARE

1. Cererea pentru eliberarea actului de identitate:

- se obţine de la ofiţerul de serviciu sau se descarcă Anexa 11 şi se listează pe o singură foaie A4, faţă-verso; se completează de minor şi se va semna în faţa lucrătorului de la ghişeu de către minor şi de către părinte sau de reprezentantul său legal

2. Certificatul de naştere al minorului (copie xerox şi original)

3. Actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal

4. Certificatul de căsătorie al părinţilor / Hotărârea de divorţ / Hotărârea de plasament familial (copie xerox si original)

5. Documentul cu care părintele face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)

Dacă părintele nu este titularul spaţiului de locuit este necesară prezenţa găzduitorului care va prezenta actul de proprietate(copie xerox şi original)

Dacă găzduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, declaraţia de primire în spaţiu poate fi consemnată la notarul public, la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate sau în prezenţa poliţistului de la postul de poliţie-pentru mediul rural. Dacă părinţii minorului nu sunt titularii spaţiului de locuit, găzduitorul va prezenta actul de proprietate (copie xerox şi original)

6. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 lei) + taxa extrajudiciară de timbru (4 lei) se achită la sediul nostru;

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat