| serbanmarius00 a întrebat:

De exemplu daca un copil in varsta de 13 ani gaseste o masina cu portbagajul deschis si ia un instinctor pe care apoi il arunca la 3 metri de masina si proprietara depune plangere la politie ce se intampla? Poate sa ajunga la scoala de corectie? Sau daca nu intra la scoala de corectie ce i-se intampla? DAU FUNDA...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tu nu patesti nimic. Spui ca a fost o gluma si gata. Parintii o pot incurca, sa plateasca o amenda sau sa fie decazuti din drepturi. Daca sunt decazuti din drepturi atuci tu esti institutionalizat (dus la o institutie de ocrotirea copilului care nu-i scoala de corectie). Eu nu cred ca se va depune reclamatie. E un lucru prea minor. Daca, insa, esti cunoscut ca fiind o fire recalcitranta s-ar putea s-o faca din ciuda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul sub 14 ani nu raspunde penal si nici contraventional. In asemenea cazuri nu este chestie de politie, doar pe cale civila se pot cere eventuale despagubiri, daca este cazul, de la parintii minorului si aceasta presupune un proces civil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu intra la scoala de corectie, platesc parintii amenda, deoare ce esti inca minor.