Întrebare recomandată | azoteu2020 a întrebat:

intr-o clasa de 32 de elevi de clasa a 9-a ma pot muta in aceea clasa ca sa faca 33 de elevi cu mine? pentru raspunsu corect dau funda plzz help

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti muta doar cu aprobarea Inspectoratului Scolar Judetean sal al municipiului Bucuresti, dupa caz. In acest sens este L.1/2011, a educatiei nationale, cu md.si compl. ulterioare, citez:
ART.63.(1) În învãţãmântul preuniversitar, formaţiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, dupã cum urmeazã:
e) învãţãmântul liceal: clasa care cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;
(3) În situaţii excepţionale, formaţiunile de preşcolari din grupa mare sau de elevi pot funcţiona sub efectivul minim sau peste efectivul maxim, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar, pe baza unei justificãri corespunzãtoare, ţinând seama de încadrarea în costul standard per elev şi în numãrul maxim de posturi aprobat pentru învãţãmântul preuniversitar la nivelul judeţului, respectiv al municipiului Bucureşti."

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Teoretic, e cum zice @ioandelasal - adică în principiu nu.
Practic, da - mai ales dacă vorbești cu cine trebuie. (Dacă e liceu bine cotat, s-ar putea să ai ghinionul să ți se ceară și șpagă)

Mergi și vorbește cu directorul liceului sau măcar cu secretarele (de regulă secretarele știu tot ce mișcă în liceu - mai bine decât directorul).

| Camelisa a răspuns:

De obicei te poti muta doar daca numarul de clasa adunate (adica toate clasele de a9a)ajung la un anumit numar.Chestia asta se ia dupa numarul de elevii din toate clasele.Nu neaparat daca intr-o clasa sunt 30 si in cealalta 15, eu asa stiu.Numai bine si succes.

| kitten95 a răspuns:

Normal ca poti. la mine la liceu este o clasa cu 35 de elevi, deci poti sa te muti linistit.

| Anonimuuuussssss a răspuns:

In mod normal ar trebui sa fie maxim 30 de elevi intr-o clasa, dar cu anumite interventii poti intra fara nicio problema.Cunosc clase cu 36 elevi! Sper ca te-am ajutat!

| samisamisami a răspuns:

Da,poti