Întrebare recomandată | azoteu2020 a întrebat:

puteti sa imi spuneti care este nr maxim de elevi dintr-o clasa de liceu de a9-a. Pt raspunsu corect dau funda plzz help

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numarul de elevi este reglementat de Legea nr.1/2011 a educatiei nationale, citez:
"ART.63.(1) În învãţãmântul preuniversitar, formaţiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, dupã cum urmeazã:
e) învãţãmântul liceal: clasa care cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;
(3) În situaţii excepţionale, formaţiunile de preşcolari din grupa mare sau de elevi pot funcţiona sub efectivul minim sau peste efectivul maxim, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar, pe baza unei justificãri corespunzãtoare, ţinând seama de încadrarea în costul standard per elev şi în numãrul maxim de posturi aprobat pentru învãţãmântul preuniversitar la nivelul judeţului, respectiv al municipiului Bucureşti."
Rezulta ca pentru clase cu peste 30 elevi trebuie sa existe aprobarea ISJ/ISMB, aprobare care trebuie ceruta de liceu.

6 răspunsuri:
| JIJ a răspuns:

32 maxim.

| sbafbsvlisach a răspuns:

Pai la inceputul anului sunt 28 de locuri, dar pot sa mai vina pe parcurs.Eu am 29 in clasa.

| IoanaKarina23 a răspuns:

30 maxim

| azoteu2020 explică:

Adica daca intr-o clasa de 32 de elevi credeti ca ma pot muta in clasa aceea?

| Dilavia a răspuns (pentru azoteu2020):

Da te pot muta doar cu aprobarea ISJ/ISMB la care liceul trebuie sa ceara aprobarea!

| Keikoo a răspuns:

Eu stiam de 28.