| anonim_4396 a întrebat:

Saltu tpu...asa pentru cultura mea generala...de unde ia armata romana armele si ce arme are in prezent armata noastra?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Într-o operație de apărare a teritoriului național din zilele noastre, prima etapă, cea a împiedicării cucerii supremației asupra spațiului aerian românesc, decide soarta războiului. Forțele aeriene românești fiind cele de care depinde continuarea luptei sau capitularea imediată. Îndeplinirea acestei misiuni depinde de aproximativ 20 de avioane MiG-21 Lancer, apte de zbor dar cu resursa terminată de vreo 6 ani, înarmate cu rachete aer-aer sovietice (recuperate de la avioanele MiG-23 și MiG-29, scoase din dotare) cu bătaia maximă de 40 km. În timp ce vecinii noștri (Ungaria, Ucraina, Cehia, Polonia și Rusia) dispun de rachete aer-aer mai moderne, cu bătaia de 80-120 km. Forțele aeriene române mai dispun și de rachete sol-aer sovietice din 1964, rachete sovietice KUB și de o baterie AA Hawk veche din 1968, pe care nicio țară din Europa nu se obosește să le bombardeze, întrucât sunt ușor de anihilat prin bruiaj", scrie Vocea Rusiei.

Sursa:
http://www.realitatea.net/......31725.html

| ionutalex13 a răspuns:

In general armele folosite de armata romana sunt de provenienta rusesti dar avem si cateva productie proprie. exista fabrici de armament. kalasnikov

| AnaFlorea a răspuns:

Din sua