| anonim_4396 a întrebat:

Salur TPU.
Am o prietena din Bostwana care intentioneaza sa studieze la noi.
Ea poate obtine bursa la ceva postliceala?
Si daca da, cum poate face asta ca sa poate sa stea cat mai mult la noi? Ofer funda

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate sa vina la noi in tara, ca nu are cum legal.

Dar nu te mai stresa tu cu Botswana, ca aia sunt lipiti pamantului si nu au cum sa ajunga sa studieze in Romania, fiindca Romania nu ofera bursa strainilor, asta fiind obligatia statului strain sa ofere burse copiilor lor, daca vor sa-i trimita la studii in Romania.
De ce ar veni o africanca la noi in tara, sa stea cat mai mult, daca ea nu stie limba romana si nu are bani sa-si plateasca hotel, cazare, mancare si transport pe toata durata sederii in Romania?
Cine o intretine, cine ii ofera de mancare si cazare?
Mergi tu in Botswana sa vezi in ce saracie si analfabetism traiesc aceia iar daca iti place de ea aolo, ia-o de nevasta in Botswana si faci acte sa o aduci in Romania, ca sotia ta, cu obligatia sa o intretii in Romania.

| Violleta2022 a răspuns:

Vei ca urmatorul pas este sa-ti ceara bani sa vina in tara, sau inventeaza cine stie ce urgenta medicala cu ea sau cu maica-sa, rugandu-te sa-i trimiti urgent bani... asta-i SCAM, nu pune botul la minciunile alora!

| Violleta2022 a răspuns:

Apropo, am observat ca tu nu stii nici sa scrii corect numele tarii BOTSWANA, in toate cele 4 topice unde ai scris, numai incorect ai facut-o: "Bostwana".

https://en.wikipedia.org/wiki/Botswana

| sierra1 a răspuns:

Las-o să frece nițel clanțele ambadei României din Pretoria, că in in Gaborone nu e

| johnnny123 a răspuns:

Parcă până acum spuneai că e iubita ta, acum e doar "o prietenă"?

Tu chiar nu vrei să înțelegi că șansele să fie un scam sunt de 99%? Dacă fata aia chiar ar vrea să vină să studieze în România atunci s-ar interesa ea singură de aceste lucruri și ar face un drum până la Ambasada României în Republica Africa de Sud care deservește și Botswana. Nu ar aborda puști de 18 ani pe net care să o ajute să se mute la ei în țară.

| gabicoo a răspuns:

Măi aia are nevoie de un fraier ca să-și rezolve rezidența, cazarea, finanțarea, etc. După care îți dă cu flit. Ai grijă în ce te bagi.