| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Am o iubita din Bostwana.
Ea vrea sa emigreze in Romania pentru o viata mai buna dar momentan ar vrea sa vina doar in vizita, cum ar trebui sa faca?
Mi-a spus ca in Bostwana nu exista ambasada Romaniei.
Ea poate veni aici pentru o saptamana macar?
Sau poate obtine ceva bursa de studiu in Romania?
Cunoaste limba engleza si franceza la nivel foarte ridicat.
Ofer funda pentru un raspuns clar.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bursa de studiu o poate oferi doar tara care o trimite pe africanca la studiu, adica Botswana, fiindca este imposibil ca Romania sa ofere burse de studii strainilor.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Ar putea să se intereseze la ambasada Africii de Sud din Pretoria să afle mai multe detalii despre cum ar putea obține o viză.
Din ce știu, în țările care nu au ambasade românești pot fi deservite de una mai apropiată.
Iar în calitate de români, dacă într-o țară străină nu există o ambasadă proprie, ne putem adresa oricărei ambasade din Uniunea Europeană care se află pe teritoriul acelei țări.

| Anonim7391 a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Am inteles.
Ea poate beneficia de ceva bursa de studiu?
Vrea sa continue studiile universitare la noi in tara

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru Anonim7391):

Poate să contacteze ambasada, nu aș vrea să dau informații eronate:
https://pretoria.mae.ro/en/node/397