| hândel a întrebat:

Acum ca am citit intamplarea lu' "natasha" vreau sa va spun si eu una.
Vara trecuta, intr-o seara, cand tata a scos masina dintr-o parcare, din cauza oboselii si a lipsei iluminatului public, a lovit masina. S-a dus la politie sa declare incidentul si, un domn plictisit i-a spus sa revina a doua zi (el asteptand o atentie de fapt). Tata de suparare cand a ajuns acasa, a baut 2 beri si, a doua zi de dimineata a plecat la sectie. Acolo dupa ce a dat declaratia, a semnato si inainte sa plece ia pus fiola la gura, dupa 20h de la incident. Si evident ca a iesit berea. Ia dat amenda 200RON si carnetul suspendat 2 luni. Tata a vorbit cu-n avocat si din cauza ca a semnat procesul si costurile unui proces ar fi prea mari si "n-ar fi bine sa ne punem cu politia" n-a avut ce face. A suportat sanctiunile si, pe deasupra a mai platit si reparatiile masinii 1400Ron, ca n-a beneficiat de asigurare cu carnetul suspendat. Apropo, la mentiuni scria ca in timpul producerii accidentului avea o alcoolemie de 0, 9(cred) (i-a spus ca e norocos ca nu i-a facut si dosar penal) si a fost sanctionat cu suspendarea carnetului 2 luni si amenda 200RON ca a consumat alcool dupa producerea accidentului. Ce spuneti de asta?! sad

Răspuns Câştigător
| greg a răspuns:

Bad luck

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

PRocesul verbal se poate contesta si daca este semnat. Nu este nevoie de avocat pentru o simpla contestatie.

regis
| regis a răspuns:

Revin cu doua povestiri oarecum asemanatoare, dar cu un final total diferit:
Eram mic, veneam cu parintii de la o nunta si am prins un filtru de militie. Tata gustase putin alcool seara, dar nu a exagerat stiind ca trebuie sa mergem dimineata acasa (eram in alt oras, la vreo 50 de km de casa). Cand a vazut filtrul, a tras pe dreapta, ne-a coborat pe toti din masina si a deschis portbagajul, unde avea si o sticla de tuica, primita "la pachet" de la nunta. Militianul a venit imediat la masina, i-a cerut actele si a vrut sa ii dea fiola, dar tata i-a spus ca nu are rost sa sufle, i-a aratat sticla si a zis "venim de la nunta, iar acum am ajuns la un verisor care sta in blocul asta. Cum nu am baut toata noaptea, normal ca primul lucru care l-am facut dupa cea am ajuns a fost sa gust din tuica asta... Dupa ce am coborat de la volan nu ma poate opri nimeni sa beau, nu?". Politistul a ramas cateva secunde fara cuvinte, nestiind efectiv ce sa faca, apoi a zambit si ne-a lasat sa plecam happy.
A doua intamplare e ceva mai recenta, patita acu vreo 8-10 ani de doi amici care veneau de la discoteca. Erau vecini si cand mai aveau 50 de metri pana acasa s-au trezit cu masina politiei in spate. Au tras repede pe dreapta si politistii (ori ca li s-a parut suspect, ori ca intentionau oricum sa ii opreasca) i-au legitimat si i-a dat fiola celui de la volan. Acesta a intrebat de ce trebuie sa sufle in fiola, din moment ce doar asculta muzica in fata blocului happy. A urmat o adevarata cearta, politistii afirmand ca au venit in spatele lor, iar cei doi sustinand sus si tare ca ei stau de cateva ore acolo ascultand muzica si band bere, ba ca dovada chiar aveau si niste sticle prin masina. In final politistii neavand nici martori (strada era pustie la ora aceea) nu au avut ce sa faca, decat sa plece amenintandu-i ca data viitoare o vor incasa rau de tot.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Cred ca orice ar face este tardiv. Pe hartiuta care o printeaza etilotest-ul scrie ora, data si alcoolemia dar trebuia sa specifice la obiectiuni ca PV s-a intocmit dupa 20 de ore de la producerea evenimentului si atunci testul pentru alcool era irelevant. Plata amenzii si a daunelor certifica recunoasterea vinei. Tot ce se poate face in astfel de cazuri trebuie facut in momentul producerii evenimentului si in redactarea PV.

daniela
| daniela a răspuns:

Stiu ca pare stupid dar nu trebuie sa-ti ineci amarul nici macar in doua beri.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Spun ca, atunci cand ai ceva de gen de rezolvat, te duci insotit de cineva inteligent si prestant, capabil sa intervina daca e cazul - pe post de martor! Cand Nu esti singur, oficialitatile se poarta atfel! Sau, 2; tot omul sa aiba telefon modern, cu functie de reportofon, pe care sa o activeze inainte de intrarea in biroul cu problema! Asa, ar fi avut dovada de seara. ca ala a refuzat sa preia declaratia/sesizarea, iar a doua zi, nu trebuia sa sufle in fiola, ci sa cheme seful aluia, ii povestea, si lasa si in scris Reclamatia, dupa ce ar fi facut copie xerox, pe care cerea sa se aplice nr de inregistrare cu data respectiva, ca dovada! Nu uitati ca ei sunt platiti de NOI, si nu trebuie lasati sa mai abuzeze de timpul, banii, demnitatea, si nervii nostri! Si ideal era sa aiba si un martor, 2, la lovirea masinii, ca sa poata contrazice politaiu!

| hândel explică:

L-au sanctionat pe baza "conducerii beat", iar la justificarea sanctiunii scrie ca a consumat alcool DUPA CE SA PRODUS accidentul. Intelegeti ce dobitoci? Magarii PE FATA. Asta arata ca nu trebuie sa ai minte, ci tupeu pentru. a fi politist. Eu unul faceam ravagii printre tupeistii aia, dar tata n-a vrut probleme. Uneori ma-ntreb daca sunt adoptat.

| J7anine a răspuns:

Sper ca intre timp l-a reclamat pe politistul plictisit. Ca la noi la nimeni...

| J7anine a răspuns:

Cred ca in momente din astea, trebuie scosi oamenii din plictiseala, cerand sa vorbiti cu un superior al dansilor. Poate asa isi aduc aminte de responsabilitatile lor.

| endofstory a răspuns:

Cum spuneam si in cazul natashei orice ar scrie militia in procesul verbal nu semnezi. Ai semnat ti-ai asumat! Daca nu semnezi militianul trebuie sa scrie un morman de acte prin care sa dovedeasca ca asa s-a intamplat cum a scris el si crede-ma ca nu stau ei de asa ceva.

| endofstory a răspuns:

Da se poate dar pierzi timp si bani aiurea
Ultima amenda pe care am luat-o a fost acum o luna in parcul tineretului unde stateam cu prietena pe banca. Mi-am luat o bere, ea un suc si stateam de vorba pe banca. Nu trece mult si apar doi pandari de la Militia comunitara.
- Buna seara!
- Va rugam sa prezentati un act de identitate (zice unu dintr ei)
- Pentru ce? (intrebare eu)
- Dvs nu stiti ca e interzis consumul de alcool in spatiile publice?
Scot buletinul si incep sa ii dictez
- Nu! Nu! Dati-ne buletinul!
- Eu nu dau buletinul nimanui. Vrei datele Scrie!
Scrie monosilabicul datele, completeaza proces verbal
- Aveti de achitat o amenda in valoare de 200 lei in 48 ore si daca depariti 500 lei
- Va rog sa semnati procesul verbal
- Nu semnez
- Nu?
- Nu
si mi-a tinut un discurs de 5 minute ca trebuie sa semnez. Si la fel ca imi scoate martori. ca se poate dubla amenda. Ca ma ia la sectie. Deja ma luasera nervii si il intreb
- Nu va suparati! Care dintre cuvintele "Nu" si "Semnez " nu le intelegeti? Vreti sa desenez?
- Nu senmez si gata. Va rog sa imi trimiteti amenda acasa.
Intr-un final au plecat eu mi-am terminat berea si am mai luat una asa de nevi

Inca astept amenda acasa happy

| cici_6785 a răspuns:

De, politia romana ce sa-i faci.Doar pe meleagurile noastre fermecate se intampla lucruri de genul asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concentratia maxima de alcool, apare la o ora dupa ultimul pahar. ori tatal tau a baut cu dimineata in cap, ori, seara, cand a fost la politie, era deja baut.