| dwayne07 a întrebat:

Am o problema. Pentru cei care cunosc codul penal sau diferitele proceduri legate de aceasta tema. Eram cu un coleg intr-un fel de camin (cantonament cu scop sportiv) si acesta a avut o altercatie cu un alt sportiv, acesta (colegul meu) a pus mana pe un cutit amenintandu-l pe celalalt. La sectie m-au luat si pe mine, mi-au luat datele dar nu am semnat nimic, eu fara sa fi fost implicat. Pe colegul meu l-au pus sa semneze declaratia si i-au spus ca-i fac dosar penal. Domnul profesor a fost informat ca imi va face si mie, pentru ultraj. Este posibil asa ceva? Acum stau cu sufletul la gura de fiecare data cand vine postasul, asteptand sa-mi aduca instiintare pentru dosar penal acasa. Mai pe romaneste colegul meu a scos cutitul la unu si m-au luat si pe mine, fara sa am vreo vina. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil daca n-ai amenuntat politistii sau i-ai lovit, n-ai de ce avea dosar penal pentru ultraj. Tu vei fi doar martor in dosarul penal al colegului.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ultraj? Da ce ai facut, i-ai batut pe politisti?

| StormYyyY a răspuns:

Atata timp cat nu ai amenintat pe nimeni, nu ai batut pe nimeni nu are de ce sa iti faca dosar pentru ultraj, doar sa te cheme la sectie ca martor, stai calm ca nu iti face nimeni dosar fara dovezi.

| dwayne07 explică:

Am uitat sa mentionez ca sunt minor, e prima data cand sunt pus intr-o situatie de genul