| anooonyyym a întrebat:

Cand aveam 13-14 ani am aruncat petarde, iar 2 polițiști m-au luat la secție si am dat o declarație. Acest fapt este o infracțiune sau o contravenție? Cum pot afla daca mi s-a întocmit dosar penal atunci sau nu?(nu mai tin minte, pentru ca eram mic) Daca totuși am dosar penal pentru asa ceva, dar este soluționat mai pot candidă la Academia de Politie? Este vreo metoda prin care un dosar poate fi șters? Cel mai mult ma interesează daca pot candidă la Academia de politie in aceste circumstanțe. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Edwards2017 a răspuns:

Se poate admite faptul că în prealabil se putea întocmi dosar penal și de asemenea puteai fi sanctionat contravențional. Cu toate acestea indiferent de situație era absolut necesar să ai în cazul cercetării penale mai multe vizite la poliție pentru audieri și o rezoluție care să te informeze decizia luată, iar în cazul sancționarii contravenționale trebuia să ți se înmâneze sau sa primesti prin Posta Romana procesul verbal de constatare. De asemenea daca nu ajungea la tine primăria de domiciliu emitea o informare către proprietarul de la adresa înregistrată pe cartea de identitate! Deci nu pare a fi o problema. Poți verifica aceste aspecte prin eliberarea unui Cazier judiciar din cazul verificării existenței unui dosar penal în faza de cercetare sau in antecedente sau un Cazier fiscal de la Direcția Taxe și Impozite din cadrul primăriei de domiciliu.

| anooonyyym explică (pentru Edwards2017):

Mulțumesc mult pentru răspuns. Deci cazierul il pot elibera de la politie sau de la primărie? Ce acte sunt necesare pentru eliberarea acestuia si ce suma de bani este necesară?

| Edwards2017 a răspuns (pentru anooonyyym):

Cazierul judiciar se eliberează de la secția de poliție din jurisdicția din care aparții, daca locuiești în mediul rural este necesar sa mergi la Inspectoratul de Politie Județean (IPJ)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur nu ai avut dosar penal si nici n-ai fost sanctionat contraventional, ai fi aflat la cateva zile de la data faptei.
Pesemne ca aveai sub 14 ani si minorii sub 14 ani nu raspund penal si nici contraventional.
Fata de cele aratate vei putea sa candidezi la Academia de Politie, bineinteles daca vei indeplini conditiile cerute.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai dosar penal nu se poate sterge, ala ramane pe veci in istoricul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din simplu fapt ca aveai sub 14 nu ti se putea face dosar penal... si daca iti facea stiai de el

| andradamariaroxana a răspuns:

Fapta ta nu atrage raspundere penala, deci in niciun caz nu ti s-a facut dosar penal pentru asa ceva, mai ales datorita faptului ca erai minor. Minorii sunt scutiti de raspundere penala pana la varsta de 14 ani. Deci nu ai de ce sa iti faci griji. Bafta cu academia!

| Edwards2017 a răspuns (pentru andradamariaroxana):

Permite-mi să te contrazic: Minorii care au împlinit vârsta de 14 ani săvârșesc o infracțiune care atrage de la sine cererea penala voi fi integrați intr-o centru de corectare până la împlinirea vârstei de 18 ani după care se continua cercetarea sau după caz în funcție de gravitatea faptei pune in executare decizia instanței.
Cat despre amenda îți spun cert că poate fi sancționat în cuantum de 10℅ din valoarea minimă a contravenției.