| Canadair a întrebat:

Salut, am 15 ani, inca nu am un buletin făcut, daca ma opreste politia, ce risc eu si ce risca parintii mei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi amendat, amenda este de la 40 lei la 80 lei, redusa la jumatate pentru ca esti minor (20 la 40 lei) si poti plati jumatate din minim, respectiv 10 lei, daca o platesti in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.
Si problema nu este amenda, asa cum ti-am spus este foarte mica, problema este ca vei avea nevoie de cartea de identitate si atunci vei da din colt in colt, probabil vei intreba iarasi ce poti face si nu se poate face nimic, asa ca mergi cu un parinte si solicita eliberarea CI si asta cat mai repede.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Risti amenda!
Urgent fa-ti buletin, ca nici la examen nu poti intra fara buletin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O amendă.

| ioana748 a răspuns:

Amenda.
Daca nu ai domiciliu stabil, se face carte de identitate provizorie cu adresa la ultimul domiciliu.
Dar trebuie sa ai un act de identitate.

| Sophieka a răspuns:

Cum nu ti-au facut parintii buletin? Nu ai nici dinacela provizoriu care e valabil 1 an de zile si il schimbi anual?