| VladEXPLORE a întrebat:

Eram prin piata un individ care comercializa petarde m-a abordat daca vreau petarde si am cumparat un pachet de 15 lei si fix atunci m-a prins politia. M-am dus linistit la sediu, am dat declaratie mi-au facut proces verbal, am dat numele parintilor si tin sa spuns ca nu am buletin ( am 13 ani), ce sactiuni pot primi eu / parintii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu poti primi nici o sanctiune, avand in vedere ca minorii sub 14 ani nu raspund penal si nici contraventional.
Un parinte poate fi sanctionat contraventional, in baza Legii 61/1991, art.2, pct.33, cu amenda de la 100 lei la 500 lei.