| hairomania2 a întrebat:

Salut,am 15 ani si vreau sa conduc un buggy prin localitatea mea.Stiti cumva daca imi trebuie permis sau orice specificatie care m-ar ajuta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui specificatiile tehnice (capacitate cilindrica, greutate, viteza).
In functie de caracteristicile tehnice se poate incadra la categoria AM (cvadriciclu usor) sau la categoria B1. Ambele se pot obtine numai de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinarea pentru obtinerea permisului de conducere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineînțeles că ai nevoie de permis, probabil B1.

| KKronstadt a răspuns (pentru suntserios):

Un Buggy este off road prin definitie, ca si o motocicleta cross. Nu ai ce cauta pe drumurile publice cu un asemenea autovehicul, pentru ca pui in pericol ceilalti participanti la trafic.

| suntserios a răspuns (pentru KKronstadt):

Dacă respecta regulile omologării și primește omologare poate fi folosit și pe drumuri publice. Dar ai dreptate. Permisul e ultima problema. Înmatriculare și omologare sunt mult mult mai complicate

| KKronstadt a răspuns:

Buggy este total off road (dpdv constructiv) si nesupus inmatricularii. Ca urmare, rularea pe drumurile destinate circulatiei publice iti va aduce doar necazuri. Pentru edificare, mai citeste si tu legislatia in vigoare, ca nu doare.