| anonim_4396 a întrebat:

Salut.am 16 ani si trebuie sa plec din tara...pentru cat timp nu stiu exact.dar trebuie sa plec singur! stiu ca trebuie sa fac procura ca sa trec granita, dar daca expira procura pot sa trec granita inapoi in Romania doar cu buletinul?
Inca ceva:pot sa trec singur granita ..trebuie neaparat sa merg cu un adult?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti, de un insotitor major indicat de acestia in declaratie si de cartea de identitate, daca mergi doar in tari care fac parte din UE. Daca vrei sa mergi in alte tari ai nevoie de pasaport.
In Romania te poti intoarce si neinsotit si fara declaratie, declaratia ti-o cere doar la iesirea din tara.
De altfel declaratia poate avea termen de valabilitate si pana la 1 an.

| GiKx8 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sa inteleg ca nu pot trece granita fara un adult?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GiKx8):

Da, asa este, obligatoriu trebuie sa ai un insotitor major la iesirea din tara. Acesta poate fi, dupa caz, personalul de bord de pe avion, de pe tren sau soferul masinii, in functie de mijlocul de transport cu care mergi sau o alta persoana.