| Bogdii a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa ies din tara (insotit de un parinte), vreau sa stiu ce acte imi trebuie FUNDA

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.148/2005 ai nevoie de declaratia notariala autentica a celuilalt parinte, ca este de acord cu plecarea ta in strainatate si indica drept insotitor major pe perintele cu care mergi. De asemenea ai nevoie de cartea de identitate, pentru tarile din UE si alte cateva sau pasaport.

| darrio2007 a răspuns:

Mai exact mergi la un notar cu parintii(sau cu unul dar cu acceptul celuilalt scris)si se va face o procura precum ca esti incredintat unui parinte sau unei persoane majore(poate fi oricine dar de incredere)Se va preciza data iesirii din tara si data revenirii.Acestea trebuiesc respectate.Am trecut prin asta ca parinte, fiind in divort.Cand baiatul meu a plecat intr-o excursie si era nevoie de acceptul meu.A fost incredintat profesorului care a insotit grupul.Se platesc si niste bani.Nu stiu cat pentru ca a platit fosta sotie.Vei primi toate detaliile acolo.

| August99 a răspuns:

√ minorul deţine paşaport sau carte de identitate şi călătoreşte însoţit de ambii părinţi;
√ deţine paşaport sau carte de identitate şi călătoreşte împreună cu unul dintre părinţi, cu condiţia ca acesta să prezinte o declaraţie a celuilalt părinte, din care să rezulte acordul cu privire la efectuarea călătoriei, statul de destinaţie.
Trebuie să aibă paşaport sau carte de identitate
În situaţia în care unul dintre părinţi a decedat, celălalt părinte trebuie să facă dovada decesului acestuia.
În cazul divorţului, este necesară hotărârea judecătorească de încredinţare.

Sursa: libertatea.ro

| Sisitta a răspuns:

Ai nevoie de declaratia celuilalt părinte

| ClausBBC a răspuns:

Mai pe romaneste, iti trebuie imputernicire de la parinti ca sa poti sa iesi.

| Emir24 a răspuns:

Pasaport si buletin