| Leon234 a întrebat:

Salut am 17 ani și acum o luna am bătut pe cineva de 18 ani și in urma bătăii am primit dosar penal,vreau sa știu dacă mai pot da de permis in urma acestuia,precizez ca nu am primit nici-o amenda penală acasă, este posibil sa am amenda fără sa ma înștiințeze?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impotriva minorilor de peste 14 ani se ia, de regula, o masura educativa de libertate, astfel ca nu pot fi condamnati la amenda penala sau inchisoare iar masura este luata doar in urma unui proces, de catre instanta de judecata.
Poti sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere.