| sergiuadrian1234 a întrebat:

Am 18 ani si sunt nelamurit. Parintii mei au divortat de cand aveam varsta de 1 an iar tatal meu biologic a fost supus la plata pensiei alimentare. Acesta nu a platit nimic in decursul acestor ani. Vreau sa stiu daca eu, fiind o persoana majora pot sa cer suma de bani neplatita de catre tatal meu. Se prea poate sa imi fie dati acesti bani? Si daca nu doreste sa plateasca pe cale amiabila, care sunt demersurile pentru a-l da in judecata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti solicita pensia neplatita anterior, trebuia sa o solicite mama ta si, daca nu o obtinea pe cale amiabila, putea sa-i faca plangere penala pentru abandon de familie.
Tu poti solicita acum pensie alimentara doar daca urmezi studii, liceale, postliceale sau superioare dar o vei primi doar de la data actionarii in judecata si pana la terminarea studiilor, dar fara a depasi 26 de ani.
Conform Codului civil, citez
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(1) Tatãl şi mama sunt obligaţi, în solidar, sã dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învãţãtura şi pregãtirea sa profesionalã.
(2) Dacã minorul are un venit propriu care nu este îndestulãtor, pãrinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregãtirea sa profesionalã.
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalitãţile executãrii, precum şi contribuţia fiecãruia dintre pãrinţi se stabilesc de instanţa de tutelã pe baza raportului de anchetã psihosocialã.
ART.532. Data de la care se datoreazã pensia de întreţinere
(1) Pensia de întreţinere se datoreazã de la data cererii de chemare în judecatã.
(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordatã şi pentru o perioadã anterioarã, dacã introducerea cererii de chemare în judecatã a fost întârziatã din culpa debitorului."