| annna27claudia a întrebat:

Buna! Problema sta in felul următor: parintii mei au divortat acum mulți ani, eu fiind ramasa cu mama. Tatal biologic nu mi-a platit pensia alimentara timp de 13 ani, adica de cand au divorțat.
Mai are rost acum sa fac ceva? Mie mi s-a propus sa-l dau in judecata, din cauza ca nu-l interesează ce face copilul lui

7 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Asta clar, este obligat sa trimită pensie alimentara. Nu isi face indatorirea legala de,, tata".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți.

| Wr3nch a răspuns:

Daca inca ai sub 18 ani, sau esti la liceu/faculta, da, il poti daca in judecata sa iti trimita pensia. Eu zic sa o faci, sunt bani in plus care te pot ajuta.

| annna27claudia explică (pentru Wr3nch):

Voi primi banii din urmă sau cum? Nici nu stiu cum se procedeaza cu datul in judecata

| Wr3nch a răspuns (pentru annna27claudia):

Depinde daca la divort a zis judecatorul sa plateasca sau nu. Ideal, consulta un avocat.

| annna27claudia explică (pentru Wr3nch):

Din ce stiu eu de la mama, trebuia sa-mi plătească... noua mea familie nu vor sa țină legătură sau sa aiba de-a face cu el, nici măcar eu nu pot sa-mi cunosc propriul tata.
Totuși as vrea sa mi se dea dreptul

| tudorvolcano a răspuns:

Acum, depinde: dacă tatăl tău nu a vrut să plătească, atunci îți poți recupera banii la proces; dar dacă mama ta a refuzat pensia alimentară din orgoliu, și tatăl tău biologic are probe, atunci e altceva.