| Jesee a întrebat:

Salut!
Am 18 ani si urmeaza sa intru la facultate. Beneficiez de pensie de urmas si intrebarea este daca pot cumula pensia de urmas cu salariul in cazaul in care ma angajez dupa liceu?(trebuie sa precizez ca urmeaza sa ma angajez la casa de pensii?) mersi de ajutor

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca urmezi studii poti cumula pensia de urmas cu salariul, pana la terminarea studiilor, dar fara a depasi 26 de ani.
Conform L.163/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 118.
(1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"