| Virtosu_Ion_1993 a întrebat:

Am 24 de ani, beneficiez de pensie de urmas de pe urma tatalui decedat, si urmeaza sa imi finalizez studiile de licenta in acest an (septembrie) 2018, cand implinesc varsta de 25 de ani. Doresc sa ma inscriu la o a 2-a forma de invatamant. Intrebarea este daca pot beneficia de pensia de urmas in continuare pana la varsta de 26 de ani? (Mentionez ca depaseste 35% din salariul mediu). Va multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 263/2010, cu md. si compl. ulterioare, nu prevede daca pensia de urmas se acorda sau nu si pentru a doua facultate, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."
De asemenea nici normele de aplicare nu prevad aceasta.
Din interpretarea literala si logica a legii, respectiv a sintagmei "intr-o forma de invatamant" s-ar putea trage concluzia ca este vorba de o singura forma.
Interpretarea sigura o poti afla doar de la Casa de Pensii Publice din judetul tau sau de la Casa Nationala de Pensii Publice, asa ca adreseaza-te la una dintre acestea.