| Assasinnn a întrebat:

Salut,am facut un cont de tellonym fals pentru a ma certa cu niste perosane (amenintari, jigniri etc).
Persoanele alea s-au dus la directorul scolii si au spus tot si cred ca un prof din scoala a facut plangerea sau chiar acele pers au facut plangerea la politie, am ascuns acum adresa IP cu un VPN că a spus politia ca o sa localizeze telefonul,(apropo am pus contul de tellonym sa nu mi se afle locatia)si provin dintr-un oras foarte mic, nu stiu daca au ei aceasta tehnologie, ca sa afle adresa IP.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adresa de IP se afla cu foarte mare usurinta, apelandu-se la furnizorul de internet.
Contul este fals, dar adresa de IP este imposibil de ascuns, caz in care vin direct la casa parintilor tai, fiindca adresa de IP corespunde unui singur contract de internet, cel facut de parintii tai iar la momentul cand ti-ai facut contul nu aveai vpn si a fost inregistrat automat in istoricul conectarii de la acel moment.
Nu are importanta ca esti in tr-un oras mic sau mare, fiindca adresa de IP este unica si este alocata unui contract de internet, care in cazul tau, apartine parintilor tai.

| sierra1 a răspuns:

"am facut un cont de tellonym fals pentru a ma certa cu niste perosane(amenintari, jigniri etc)"

bucura-m-aș să te prindă!

| Brizbriz a răspuns:

Daca piulitia vrea, te prinde
mai ales pe telefoane care sunt labe triste la categoria anonimitate, vpn and sheet nu prea ajuta, iti trebuiesc, chestii speciale care chiar te ascund, si care ori sunt pe bani, ori trebuie sa te pricepi (si nu iti dau informatii din astea, nu pentru "amenintari, jigniri etc" )

insa, vestea buna e ca puiulitia nu se misca, decat la amenintari, grave si la obiect, altfel, sunt amenintat in fata, si muiulitia intreaba "te-au amenintat specific?!?", moment in care dat fiind ca amenintarea a fost "ca vezi tu", mvielitia nu a facut nimic de nimic

| LittlePoppy a răspuns:

Nu conteaza marimea orasului.
Furnizorul de internet face asta. Si te depisteaza cu usurinta. Indiferent de setarile din cont. Alea sunt pentru useri.

| geani87 a răspuns:

Stai liniștit că nu se va face nimic în legătură cu asta.Nu se sinchisește poliția română să facă pe FBI.Va trece și asta peste o săptămână.Dar data viitoare vezi-ți de treaba și nu mai amenința persoane pe net.Asta să-ți fie învățătură de minte să nu mai faci porcării de genul.