| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Salut!
Am făcut un cont fals de Facebook și am vorbit cu diferite persoane.
Iar ele sau dus la poliție.
Poliția imi poate afla locația exactă de unde trimiteam mesajele?
Precizez ca am sters contul.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, te pot gasi, depinde de gravitate. Copchil fara minte!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ei au salvat toate convorbirile voastre si le perzinta Politiei ca dovada, da, poti avea probleme cu Politia.
Este ilegal sa ai cont fals sau sa impersonezi pe altcineva, pe orice site de socializare, ca sa agresezi, ataci, santajezi sau jignesti alte persoane.
Dupa adresa de IP a acelui cont, se poate afla exact numele propietarului contului de internet si locatia lui.

| mihai69 a răspuns:

Dacă mesajele respective constituie contravenții, da, pot afla.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru mihai69):

Adica contravenții
Pai sunt doar injuraturi si ce faci bai si de astea

| doctorandus a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Injuraturile nu sunt fapta penala, Politia nu se baga la asa ceva.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru doctorandus):

Stau la sat

| doctorandus a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Si ce daca? Politia nu se baga decat la infractiuni si contraventii. Ce spui tu este un litigiu in drept civil, n-are legatura cu dreptul penal.

| LoveSleep a răspuns:

Pompierii nu au scara pentru incendii și tu te aștepți sa aibă politia dispozitivul necesar să-ți găsească locația?
Nu exista asa ceva.
Și pistoalele probabil sunt de jucărie.
E România, stai liniștit.

| cfrtobias a răspuns:

Deageaba stergi conversatiile daca o facut poza deja!

| DaniTDCI a răspuns:

Nu se implica politia in asemenea chestii, nu sunt atat de grave, dar daca ai apelat la amenintari atunci ai cam pus-o.
Bineinteles ca ti se poate afla locatia chiar daca contul e sters.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te găsesc foarte usor daca esti in oras.
Pentru ca te localizeaza exact prin trei relee, adică triangulatie.
Si telefonul e usor de aflat al cui e.
După imei.
Daca mai vrei sa faci prostioare scrie-ne inainte, nu dupa ce le faci.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru anonim_4396):

Pai orasul sau fix casa mea le arata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te gasesc cu precizie foarte mare, de un metru.
Dar pentru injuraturi primesti doar 600 lei amenda.
Pentru amenintari poti sa te alegi cu dosar penal.
Depinde ce ai facut.
Daca ai amenintat securitatea statului atunci te cauta cu mascatii.

| AnonimAnonim4321 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu pot sa l reactivez si sa sterg mesajele?

| Eisenheim a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Oricum de la ei nu le poți șterge,doar de la tine,dar nu are rost, tot aia e. Poate daca le dai pace nu o sa te reclame la politie, sa sperăm că doar te-au avertizat happy să-ți fie învățătura de minte oricum, nu mai face prostii, fi om serios happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,e o idee.
Sterge mesajele si cere scuze.
Poate oamenii te iarta.
Daca isi retrag plangerea politia nu poate face nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar dacă ai șters contul, contul va apărea celorlalte persoane ca fiind dezactivat, însă mesajul tău chiar și în lipsa numelui este însoțit de un cod, iar după acel cod politia poate cere informații suplimentare la Facebook și cum pe Facebook nu prea te poți ascunde... Chiar dacă folosești mai multe conturi de Facebook de pe același device, ei mereu vor știi pentru că IP-ul de pe care te conectezi mereu va fi același. Chiar dacă tu și partenerul tău vă conectați amândoi de pe același device la doua conturi diferite, ei vor crede că este doar un singur cont real, celalalt cont fiind o clonă prin care te dai drept femeie.
Iar contul de Facebook se șterge după 30 zile, însă arhiva în baza de date rămâne mult timp și oricum o dai, poliția tot va ajunge la tine mai devreme sau mai târziu. Cum să faci din astea pe Facebook? Dacă nu știi, Facebook se consideră ca fiind domeniu public și atunci când jignești pe cineva, chiar și în privat, se pune în aplicare legea care sancționează când ai jignii un om pe stradă. La fel și amenințarea și alte fapte de natură civilă sau penală. Tu ai crezut că, dacă ai creat un cont de Facebook fals, ești și anonim. Ei bine, află că nu este chiar așa. Iar dacă acel cont de Facebook pe care l-ai creat a fost în numele altuia și tu doar te-ai dat acea persoană, atunci poți ajunge și la pușcărie pentru asta. S-a votat o lege în privința asta. Nu vă mai dați zmei pe rețele de socializare. Și eu intru în polemică pe Facebook cu diferite persoane pe diferite subiecte, însă nu mă ascund în spatele unui profil fals. Polemică - mă refer că totul are limită. Gândesc înainte să scriu, și ce scriu, cui scriu. Iar alte conturi de Facebook am și eu, însă sunt create pentru gaming și unele le folosesc pentru a oferii și eu feedback celor care mă înjura în privat, apoi mă blochează. Și am cont de Facebook din anul 2010, dar nu am pățit niciodată ca tine.

| Dintrebare a răspuns:

Te pot gasi dupa adresa IP de pe care s-au primit mesajele pe care le-ai trimis, chiar daca ai sters contul. E complicat procesul pentru ca trebuie sa intervina SRI. Dar cred ca este foarte putin probabil ca acei oameni sa se fi dus la politie doar pentru ca ai injurat. Probabil doar te-au amenintat ca sa te sperii si sa incetezi.

| Eisenheim a răspuns:

Conturile de Facebook nu se pot șterge, doar dezactiva, deci poți fi găsit, deși e complicat totuși e posibil

| AnonimAnonim4321 explică (pentru Eisenheim):

Ba da l am sters dar se sterge definitiv peste 30 de zile

| Eisenheim a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Eu zic sa te interesezi, dar doar se dezactivează, nu îl mai poți deschide, dar datele conținute de el sânt stocate și păstrate

| AnonimAnonim4321 explică (pentru Eisenheim):

Pai nu pot sa sterg toate mesajele? Sal reactivez?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eisenheim):

Ba da. Se pot sterge definitiv. Astfel: https://www.yoda.ro/......ebook.html

| LaurAndreii a răspuns:

Pai iti trebuie si un VPN, ce inseamna VPN cand iti faci un cont fals, iti ascunde "IP-up". ttps://www.cyberghostvpn.com/ro_RO/avantaje/ce-este-un-vpn

| GusticelMititel a răspuns:

Stai linistit, ca acele persoane probabil te-au mintit ca s-au dus la politie, ca sa le lasi in pace. Daca e vorba doar de niste injuraturi nici nu s-ar baga politia. Sigur au probleme mai importante de rezolvat,

| GusticelMititel a răspuns:

Nu il mai speriati degeaba...

Voi va ganditi ca o persoana publica, de exemplu, care e urmarita de sute de mii de oameni, e injurata 24/7? Va dati seama cum ar fi sa mearga la politie toata lumea care e injurata pe net?
Ce credeti ca se intampla daca mergeti la politie pentru un motiv ca asta? Vine FBI-ul pentru voi si va ajuta sa il demascati pe Gigel de pe Facebook care v-a trimis mesaj cu "suji ****? laughing

| ioana3432B a răspuns:

Nici nu vreau să știu!?

| Darius81 a răspuns:

Si care credeam ca eu am probleme :/

| IonelIonescu a răspuns:

Pai nu prea as crede, daca ai sters contul definitiv nu prea cred ca ar putea sa faca asta, dar din cate stiu dureaza vreo 30 de zile sa se stearga definitiv, deci daca se vor tine strans de caz cred ca ar putea sa iti afle locatia, e doar o presupunere, dar sa speram ca totul va fi bine!happy

| AnonimAnonim4321 explică (pentru IonelIonescu):

Pai locatia exacta exacta? Fix din casa mea?

| IonelIonescu a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Pai cam așa ceva, dar daca află o locație din apropiere nu va fi greu să te găsească, toți avem vecini, deci dalaughing)

| FaimosulRazboinic a răspuns:

Inseamna ca esti un bolnav mintal. Pot sa afle locatia, normal. Puteai sa ai si VPN, tot te gasesc cand faci o mizerie.

| Ciorba_Giani_1997 a răspuns:

Salut, ce s-a intamplat pana la urma?