| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am făcut un contract de vânzare cumpărare cu o persoana pentru mașina. Și eu inca nu l-am mai trecut la primărie. Contractul expira? El daca a scos mașina de la fisc, o mai pot recupera?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa faci inmatricularea pe tine in maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare, daca nu o faci inmatricularea se suspenda. Te poti trezi ca vanzatorul a radiat-o si tu esti prins in circulatie si poti fi condamnat penal.
Conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."