| Sobolan123 a întrebat:

Am fost filmat in toamna de un producator de film si mi s-a spus ca voi apărea si eu in cateva secvențe din filmul respectiv. Anul asta filmul a fost lansat iar scenele cu mine n-au fost integrate. Am cerut materialul in privat si mi s-a spus ca e in drepturile patrimoniale ale studioului si nu poate fi dat sau facut public. Ma gandesc ca atata timp cat apare moaca mea acolo, am dreptul sa detin si eu materialul nu? Dau funda pentru cine ma poate ajuta.

13 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu. Daca ai aparut acolo si/sau ti s-au dat bani pentru a aparea nu reprezinta un motiv pentru care materialele in care fata ta apare sa fie si proprietatea ta.

| Sobolan123 explică (pentru LPCTSTR):

N am primit niciun ban pe nimiclaughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sobolan123):

Oricum, are dreptul sa pastreze materialele.

| Sobolan123 explică (pentru LPCTSTR):

De păstrat nu mă deranjează, mă interesa faptul să mi le trimită și mielaughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Sobolan123):

Poti doar sa cumperi acel film; doar de la producator si la pretul cu care este vandut cinematografelo sau televiziunilor. Mai ai o varianta: sa astepti transmiterea la Tv si sa inregistrezi

| Sobolan123 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cum sa inregistrez daca scenele cu mine n au fost integrate in film? a filmat toata vara 150 de ore iar din alea 150 a facut un rezumat de 52 de minute, rezumat care nu include scenele cu mine

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Sobolan123):

Asta inseamna ca scenele in care ai fost prezent au fost taiate a montaj, fiind consuderate de regizor ca nerelevante in economia "povestii"

| Sobolan123 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Stiu asta. Intrebarea mea era de ce nu am dreptul sa primesc scenele in care am fost prezent

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Sobolan123):

Pentru ca nu ai specificat printr-un contract ca acele scene sa-ti parvina, chiar daca nu vor fi incluse in montajul final

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai fost platit pentru filmari si ai semnat un contract doar dupa ce ai citit continutul?

| Sobolan123 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu. N am platit si nici n am semnat nimic

| Sobolan123 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu, niciuna.

Răspuns utilizator avertizat