| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am fost oprit de politie fiind testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind 0.10.La cererea mea am fost condus la probele de sânge rezultatul fiind 0.Am depus contestatie împotriva procesului verbal iar permisul mi-a fost restituit.In aceasta situație am cateva întrebi. 1Daca punctele de penalizare pe care le aveam întrec se anulează din cauza retinerii permisului de conducere. 2daca în perioada contestației procesului verbal permisul se suspenda ce se intampla mai departe. 3daca după hotărârea judecătorească eu ies fiind având dreptate deoarece rezultatul la sânge fiind zero, permisul rămâne la mine?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Punctele de penalizare se anuleaza daca se mentine perioada de suspendare a dreptului de a conduce, nupare a fi cazul in situatia descrisa.
2.In perioada de judecare a plangerii contraventionale poti reprimi permisul de conducere si va trebui sa-l predai doar daca ti se respinge plangerea contraventionala.
3. Daca vei castiga permisul va ramane la tine, procesul-verbal de contraventie va fi anulat integral, respectiv atat amenda, cat si suspendarea dreptului de a conduce.

| darrio2007 a răspuns:

Spui ca permisul ti-a fost restituit. Nu inteleg restul dilemelor tale.

| Yhg a răspuns (pentru darrio2007):

Restituit pe perioada contestației

| darrio2007 a răspuns (pentru Yhg):

Am inteles.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yhg):

Si acum ce vrei sa faci? Ti-a fost restituit.
Vrei sa dai pe cineva in judecată?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea au sens intrebarile tale.
Momentant ai permisul, nu til suspenda nimeni pe perioada contestatiei decat daca comiti alte contraventii / infractiuni. Daca castigi logic ca permisul ramane la tine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

1. Nu, punctele de penalizare anterioare nu se anuleaza din doua motive:
a) Pemisul nu ti-a fost retinut pentru acumularea de 15 puncte.
b) Permisul ti-a fost restituit.
2. Permisul nu se suspenda pe timpul dezbaterii contestatiei, tu avand dreptul sa conduci.
3. Da, in cazul ca va fi admisa contestatia, tu vei ramane cu permisul. Si contestatia sigur va fi admisa, deoarece proba de sange prevaleaza celei cu etilotestul.
O recomandare:
Ca sa nu mai ai asemenea probleme, ferestete sa mananci, inainte de plecare in cursa, mancare cu otet, cum sunt muraturile in otet.
O alta recomandare: nu pleca la drum cu masina cu stomacul gol, deoarece s-ar putea sa ai aciditate la stomac.
Ambele lucruri pot da pe etilotest mesaj de alcoolemie.