| dxchd a întrebat:

Salut, am inteles ca este ilegal sa detii munitie fara permis dar daca aceasta nu contine praf de puscca in tub si o tin intr-un spatiu special amenajat cau intr-o camera inchisa pentru colectie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu are pulbere atunci nu este munitie, asa ca o poti detine, fara a avea nevoie de permis. De asemenea trebuie sa nu aiba nici capsa de initiere.

| dxchd explică (pentru Ioandelasal):

Dar tubul si varsful poate ca pe mine asta ma intereseaza nu paful sau capsa

| dxchd explică (pentru Ioandelasal):

Nu stii cumva de unde se pot achizitiona astfel de gloante?

| Ioandelasal a răspuns (pentru dxchd):

Nu stiu, nu m-a interesat problema asta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Astea care nu sunt complete se numesc elemente de munitie. Eu n-am gasit nicaieri ca nu-i voie. Documenteaza-te (eu n-am rabdare) aici: https://bit.ly/3dMMTgp