| Gabriell1992 a întrebat:

Salut, am inteles ca la 18 ani trebuie sa te duci la biroul de recrutare-informare si sa fii luat in evidenta. Eu am implinit 20 de ani, si nu am fost inca. De asemenea, doresc sa aplic la Academia Fortelor Terestre din Sibiu. Ce se poate intampla cand ma voi duce la biroul de recrutare-informare? Voi lua amenda? De asemenea, avand in vedere ca am intarziat atat, voi mai avea dreptul de a ma inscrie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioate, fapta de a nu te prezenta la recrutare constituie contraventie si se sanctioneaza de la 4 la 8 puncte amenda. Un punct amenda reprezinta 20% din salariul minim pe economie, in prezent acesta este de 1.050 lei, deci un punct amenda va fi de 210 lei si amenda de la 840 lei la 1.680 lei.
Conform legii se poate plati jumatate din minim, respectiv 440 lei, daca o platesti in 48 de ore.
Da, vei avea dreptul de a te inscrie, daca indeplinesti conditiile cerute si reusesti la admitere.

| Gabriell1992 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am gasit pe acest site: http://www.mediafax.ro/......ei-5540058
Acum mi s-a facut frica dupa ce am citit postul tau, este o amenda uriasa. Poti studia ce ti-am trimis eu? Am vazut pe mai multe site-uri acelasi lucru.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriell1992):

Aceea a fost doar o propunere si nu a fost adoptata de Parlament.
Este adevarat ca si eu am gresit cuantumul amenzii, acesta este de la 4 la 8 puncte amenda, respectiv de la 840 lei la 1.680 lei, citez:
"ART.80.(1) Constituie contravenţie săvârşirea de către cetăţenii încorporabili şi de către rezervişti a uneia dintre următoarele fapte:
  b) prezentarea cu întârziere la comisia locală de recrutare-încorporare la data, ora şi locul prevăzute în ordinul de chemare, dacă întârzierea nu depăşeşte 3 zile, astfel încât fapta să constituie infracţiune, iar în cazul în care nu au primit ordin de chemare, în termen de cel mult două luni de la împlinirea vârstei de 18 ani;"
"ART. 81.(1) Contravenţiile prevăzute la art. 80 alin. (1) se sancţionează după cum urmează:
  c) cu amendă de la 4 puncte la 8 puncte, fapta prevăzută la lit. b);
(4) Valoarea unui punct este de 20% din valoarea salariului minim brut pe economie.