| Alex1029 a întrebat:

Salut! Nu stiu daca am selectat categoria corecta dar am o intrebare.
Anul acesta voi fi in primul an de liceu la un colegiu civil pe profil mate-info si vreau sa stiu daca ma pot inscrie in viitor la academia fortelor terestre de la Sibiu daca urmez acest liceu(nu unul militar).Am cautat informatiile pe net dar nu am gasit raspunul la intrebare si cred ca este putin cam devreme sa intreb la un birou de informare/recrutare MApN

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te vei putea inscrie la admitere, daca vei indeplini toate conditiile prevazute pentru admiterea intr-o facultate militara.
Nu are mare importanta profilul liceului absolvit, desi este bine sa fie apropiat de ce se cere la admitere.

| Alex1029 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns!

| mi25 a răspuns:

Da, te poti inscrie, dar atentie ca inscrierile se fac cu mai mult timp decat la facultatile civile.
Liceul este bun oricare.
Da, este putin cam devreme sa intrebi la birou de informare/recrutare MApN, deoarece pe parcurs se pot schimba anumite reguli. Acest lucru poti sa-l faci dupa ce termini clasa a XI-a.