| Cătălin_Pop_1905 a întrebat:

Salut! Am o dilema. Sunt student si vreau sa imi depun cerere pentru a mi se acorda bursă socială. Acolo mi se cere declarație pe venit de la toti membri familiei. Familia e alcatuita din mine, tata (care lucreaza), mama (care nu lucreaza) si 2 surori. Cele doua surori sunt plecate in strainatate (una in Anglia, una in Germania, ambele majore). Se pune daca ele nu au venit in Romania? Trebuie sa declare ca au venituri? (ele sunt pe banii lor si nu mai au nici o legatura financiara cu familia noastra). Sau pur si simplu pot sa declare ca nu au nici un venit?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece surorile nu locuiesc impreuna cu voi nu este nevoie de declaratie de venit pentru ele.
Tatal va aduce adeverinta de venit de la locul de munca iar mama ta si tu veti face declaratii ca nu obtineti venituri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se pune, căci ele nu sunt acasă. Astfel familia ta este acum compusă din tata, mama și tu.

| gigite a răspuns:

Adeverinta si de la FISC/ANAF ca nu este inregistrata cu venituri de nici un fel(chirie, arenda pamant, dobanza bancara si etc.)