| ferar12 a întrebat:

Am o intrebare!
Aseara mi-am lasat masina la cineva la poarta ca sa fac o vizita cuiva! Nu am lasat-o in poarta lui, pur si simplu la gardul lui! Cand m-am intors mi-a zis omul ca sa o iau sa nu ma omoare! Intrebarea mea este cine are dreptate? Ca din cate stiu chiar daca este la gardul lui strada este a primariei! Alta intrebare : daca ma batea putea primi dosar penal sau ceva de genu?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu i-ai blocat poarta atunci aveai dreptul s-o lasi langa gardul lui si fapta lui constituie infractiunea de amenintare. Daca te batea comitea si infractiunea de lovire sau alte violente si putea fi cercetat penal pentru ambele, daca faceai plangere penala si aveai si dovezi pentru faptele respective.

| Liviu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca se trezea cu vreo roata intepata, asa din... senin cine si pe cine acuza? La poarta mea? daca stau la casa, mi se pare NORMAL, si de bun SIMT, sa nu imi parcheze cineva o masina in fata porti. Poate am caruta de scos afara, sau orice. Daca eu am locu de parcare acolo? Si eu stau la oras, am case pe aici, stii ce inseamna sa iti crape buzele sa nu ai unde parca? sa faci 1 km pana la masina? eu nu am luat locu la nimeni, nu risc sa imi zgarie masina, eu inteleg ca legal, si din punct de vedere juridic esti un om de nota 20 000, dar sa fim seriosi, cum demonstreaza el/ea cine a intepat masina, zgariat? e greu de probat, iar pentru proprietar paguba e imensa.Omu ala a fost gentil, altul ii gaurea o roata sau mai rau.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Liviu):

Se vede ca nu mi-ai citit atent raspunsul. Am specificat de la inceput, citez:
"Daca nu i-ai blocat poarta."
Blocarea portii constituie contraventie, stiu asta foarte bine.
Si daca ai un raspuns mai bun ca al meu il dai utilizatorului care a pus intrebarea, nu comentezi aiurea la raspunsul meu.

| Liviu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, ai dreptate.Scuze, toti gresim huh, zi faina happy numai fi rau, zambeste, trebuie sa traiesti multi aniii, ca sa tot ajuti TPU big grin fi mai bland, cum ii spun si lu mosu'meu la 85 de ani, fi calm viata merge inainte tongue hehe cheers!

| Liviu a răspuns:

Numai face prostia asta in viata ta niciodata.E ca si cum ti-as parca eu masina in fata portii tale, poate tu ai masina, caruta etc.Intelegi ideea? si eu sunt sofer, conduc zilnic, dar nu parchez in fata la curte la nimeni.Tocmai din motivu ca pot sa ma trezesc 'zgariat' sau o roata taiata.Cum demonstrez eu cine mi-a facut asta? Ala poate spune ca nici nu era acasa, iar eu ma trezesc cu o paguba pentru ce? omu chiar a fost dragut cu tine.Gaseai pe altul de ramaneai fara cauciuc(uri) eu stiu ca legal,ai dreptate.Dar e o problema puisor,pana la dumnezeu ne mananca sfinti, ai grija de masina, ai grija de tine, si in primul rand... "Ce tie nu iti place, altuia nu ii face " parcheaza unde poti, sa fi sigur ca nu incurci pe nimeni.Eu am parcat masina si la 1 km distanta happy dar nu mi-am gasit niciodata stergatoarele ridicate, sau sa imi spuna cineva ceva.Acum, faci cum vrei,dar tine minte,in tara asta,mori cu legea de mana,sau in gura, mortu e de vina mereu, mai uitete pe la 'teve' laughing In cel mai rau caz de nu ai... unde sa o tragi. Zbieri(strigi)la omu ala la poarta, si il intrebi frumos " Pot lasa masina si eu aici o ora?" Eu am patit sa imi iau o shaorma, si eram cu un prieten in masina care il cunostea pe ala in fata la casa unde am parcat.Mi-a zis sa iau repede si sa fug, ca o sa vina o duba sa o traga acolo.Asa am facut, poate si omu ala astepta pe cineva acolo happy

| danbnz a răspuns:

Da

| venividivici2017 a răspuns:

Parca povestesti din Narcos, Columbia. Daca si pentru asa ceva iti iei amenintari cu moartea, ce sa mai spunem despre tara asta infloritoare asa cum o descrie tovarasa intelectuala Dancila si prea-cinstitul Dragnea?! Totusi nu este bine nici sa blochezi accesul pe o proprietate privata.Dar daca nu ai blocat accesul, nu am cuvinte pentru ceea ce se intampla in Romania.

| crud a răspuns:

Daca e asa cum spui tu, nu trebuia sa se ia de viata ta. Dar tu stii ca pe lumea asta sunt destui oameni cu probleme la capusor. Daca insa gardul ala avea o poarta de acces pe care tu ai blocat-o, atunci pe nenea ala l-ar fi apucat papadacii. Oricum, modul de manifestare nu este scuzabil.