| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare in legatura cu mostenirea si procedura de mostenire.

Scurt backstory:
- Partintii mei au divortat cand eu aveam cateva luni si nu mi-am cunoscut niciodata tatal. Din cate am inteles aceasta era agresiv si violent cu mama dar deja dam in detalii.
- Acesta mai are un copil dintr-o casatorie anterioara.
- Din cate stiu in acest moment, tatal meu s-a stabilit in UK si are o stare de sanatate precara.

In caz de deces, cum aflu ca acesta a decedat pentru a lua parte la impartirea mostenirii? Sunt anuntat de cineva sau este "problema" mea sa aflu daca a murit sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei afla doar daca te anunta fratele vitreg sau cineva care va cunoaste pe amandoi.
De asemenea te poti interesa de pe acum, periodic, despre starea de sanatate a tatalui.

7 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Normal, fratele tau vitreg, cand introduce actiunea de dezbatere a mostenirii este obligat si semneaza o declaratie in acest sens - despre prezumtivele persoane cu vocatie succesorala (mostenitori). In cazul tau, persoane cu vocatie succesorala, deci prezumtivi mostenitori, sunteti tu si fratele tau vitreg.
Intre data introducerii actiunii de incepere a dezbaterii mostenirii si dezbaterea propriuzisa se lasa o perioada - de regula de 60 de zile - in care poti afla de decesul tatalui tau.
O mostenire, dezbatuta ilegal, poate fi atacata si ulterior. In Romania timp de 5 ani, nu stiu in alta tara. La plangerea unei parti poate fi caz penal de fals in declaratii.

| Blueeyy a răspuns (pentru mi25):

Multumesc mult pentru raspunsul detaliat
O sa incerc sa gasesc o cunostinta care inca mai tine contactul cu el.

Aveti cumva idee ce pot sa fac in caz de nu reusesc sa gasesc pe cineva care inca mai tine legatura cu el? Care ar fi optiunile mele sa aflu daca acesta mai traieste sau cand acesta decedeaza? Multumesc anticipat

| mi25 a răspuns (pentru Blueeyy):

Nu vreau sa intru in contradictie cu nimeni, de aceea nu-i raspund lui DeMicUnCalator, deoarece are conceptii gresite despre viaata. Nu m-ar mira daca nu are copii. Un copil, mai putin cei conceputi altfel decat natural, se concep intre mama si tata, care, amandoi au indatoriri fata de copil inca de la conceperea lui.

| mi25 a răspuns:

Poti sa te adresezi la administratia locala de la domiciliul tatalui sa te interesezi. Dar nu stiu daca iti va raspunde ca persoana fizica. De asemenea poti sa instiintesi administratia locala de la domiciliul tatalui, ca acesta mai are un fiu. Dar pentru tine o sa fie greu. Cel mai usor daca gasesti un avocat care sa cunoasca legislatia din UK si sa te indrume. Unii avocati au si relatii in tarile UE.
Cinea cunoscut a avut o asemenea situatie in Germania. Barbat, necasatorit, fara copii. Un nepot l-a si inmormantat, dupa aceea au aflat celelalte rude, in timp ce mostenirea era pusa in dezbatere. Totul a fost rezolvat printr-un avocat sas, care avea dret de pactica in Germania.

| DeMicUnCălător a răspuns:

De ce vrei moștenirea unui om strrăin pe care nici măcar nu-l cunoști?

| Blueeyy a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

De ce nu? Nu mi se cuvine acest drept? Nu ai fi facut la fel daca ai fi fost in cazul meu?

Nu a platit niciodata pensie alimentara, nu l-a interesat de mine vreodata. Macar sa obtin ceva de pe moartea lui, chiar daca e un strain.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Blueeyy):

Mama ta a fost cea care a ales existența ta. Tatăl biologic n-a fost decăt un donator de sper-mă, Un străin de pe stradă.
Cum aș fi procedat eu? Accept situația și devin opusul lui. Pe oamenii străini incerc să-i ajut, nu jermănesc.