| alinaim a întrebat:

Legat de moștenire și dezbatere.
Am 2 frați, care acum 22 de ani au fost de acord ca terenul pe care mi-am construit casa sa-mi ramana mie. Parintii nostri au divortat de cand eram mici, după moartea tatălui meu eu am decis sa dezbatem mostenirea(adică frații sa imi cedeze asa cum ne-a fost vorba). Însă acum au si ei pretenții. Nu au avut grija de tatăl nostru( la bătrânețe l-am îngrijit eu iar de înmormântare m-am ocupat tot eu). Actul de la casa si certificatul de deces sunt la mine. Ce pot face mai departe ca sa dezbat moștenirea si ce legi ma pun in favoare pentru a-mi castiga dreptul. Ei nu au contribuit cu nici un ban, la absolut nimic legat de casa sau de tatăl meu.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si dupa decesul tatalui nu s-a facut procedura succesorala? Ai vreo dovada ca fratii au convenit ca terenul pe care ai construit sa-ti ramana tie?
Daca raspunsul este negativ la ambele si fratii nu recunosc, atunci au si ei dreptul asupra terenului, nu si asupra casei, daca nu au contribuit la constructie.
De asemenea poti solicita si tu sa-ti fie recunoscute cheltuielile cu ingrijirea si inmormantarea tatalui, astfel iti va reveni o parte mai mare din teren sau chiar terenul integral, daca cheltuielile acopera partea fratilor, tinand seama ca, prin mostenire, fiecare aveti dreptul la 1/3 din teren.
De asemenea se poate compensa partea lor cu alte bunuri ramase dupa tatal vostru, bineinteles daca exista.
In orice caz este necesar sa faceti procedura succesorala si partajul bunurilor pe care tatal vostru le-a avut in proprietate.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai un act semnat de ei precum ca nu au pretentii, acum 22 de ani, acum au tot dreptul sa isi ceara partea lor.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă nu există un act care să te facă pe tine unic proprietar al terenului (testament, donație, contract de vânzare-cumpărare, etc), nu există nici o lege care să te pună "în favoare".

Faptul că acum 22 de ani frații tăi ți-au spus la o bere "da, sunt de acord" este egal cu zero. Nici faptul că l-ai îngrijit pe tatăl vostru și că ai suportat cheltuielile de înmormântare nu-ți dau vreun drept legal asupra întregului teren.