| Patriche_Valentin-Alexandru_1996 a întrebat:

Am și eu o întrebare legată de actualul meu loc de muncă. Eu doresc sa îmi dau demisia, dar conducerea insistă să rămân în preaviz. Preavizul este obligatoriu, adică eu nu îmi doresc să mai rămân. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu preavizul dupa demisie.
Daca nu il respecti angajatorul iti poate desface disciplinar contractul de munca si te poate afecta la o noua angajare, de regula nici un angajator nu vrea salariati indisciplinati.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate iesi si la intelegerea ambelor parti, dar preavizul iti da posibilitatea sa merg in somaj daca ai lucrat un an in acea firma.