| cristinamihaela66 a întrebat:

Salut.am o mare nelamurire..as vrea sa aplic la facultate pentru o bursa sociala, eu fiind orfana. unul dintre criteriile de acordare al bursei ar fi acesta :

a) studenţii orfani de ambii părinţi, cei proveniţi din casele de copii sau plasament familial, care nu realizează venituri;

nu imi e clar, primesc bursa daca sunt doar orfana sau ar trebui sa nu am nici venituri?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu primesti bursa sociala daca realizezi venituri peste un anumit plafon.
Este adevarat ca redactarea este destul de deficitara, in Criteriile aprobate prin Ordinul MEN nr. 3392/2017, cu md. si compl. ulterioare, se spune mult mai clar, citez:
"ART. 6.(1) Bursele sociale se acordă, pe baza prevederilor regulamentului propriu stabilit de către senatul universitar, la propunerea Consiliului de administraţie, ca urmare a consultării cu reprezentanţii studenţilor, inclusiv organizaţiile studenţeşti din universitate.
(2) Beneficiarii burselor sociale sunt:
a) studenţii orfani de unul sau ambii părinţi, respectiv pentru care s-a dispus ca măsură de protecţie plasamentul şi care nu realizează venituri peste plafonul pentru acordarea bursei sociale;"