| Denis1mario a întrebat:

Salut, am o mătușa care vrea sa vândă un teren, dar actele pe care le are sunt in scris de mână, făcute cu mult timp in urmă...practic e o simpla hârtie alba scrisa de mână între ei pe vremea aceea, pe hârtie aia scrie detaliile vânzătorului - cumpărătorului, suma pe care s-a vândut terenul si sunt trecuți si 2 martori, care au fost de față când s-au făcut actele. Acum dacă vrea sa vândă terenul ce trebuie sa facă? O prima părere dacă se poate sa ziceți, oricum are un gând sa meargă si la un notar si sa ceara niște informații, etc...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul respectiv valoreaza acum drept o dovada a cumpararii si pe baza acestuia ar putea obtine o hotarare judecatoreasca prin care se constata cumpararea si se dispune inscrierea in cartea funciara pe numele bunicii.
Cred ca tot asa i-ar spune si un notar, asa ca sa se duca la unul.

| mi25 a răspuns:

Traieste persoana care i-a vandut terenul matusii tale?
Sunt doua posibilitati:
1. Daca traieste cel pe numele caruia este trecut la cartea funciara terenul se poate incheia la notar contract de vanzare-cumparare ori cu matusa ta ori direct cu cel care cumpara terenul (depinde de intelegerea vanzatorului legal). A doua varianta ar fi mai putin costisitoare, deoarece s-ar plati doar o singura data taxele notariale.
2. Daca nu traieste proprietarul de drept (trecut in cartea funciara) trebuie facute dezbaterile succesorale si doar apoi facute actele de vanzare-cumparare.
3. O alta cale ar mai fi uzucapiunea, daca sunt ineplinite conditiile prevazute de lege.
Hartia de mana, martorii - daca traiesc - pot servi ca probe in instanta la uzucapiune.
Treburile pot fi mai complicate, de aceea e bine sa mearga la un notar - asa cum a spus Ioandelasal.