| PoliTm a întrebat:

Am o problema. acum 2 luni am fost la fotbal in sala de sport a comunei mele ( aici in urma cu un an s-a furtat tevi de cupru sau spart usi gresie ) usa era deschisa si am mers la fotbal cu gasca mea. dupa 2 ore de fotbal ne-a prins directorul si primarul si au chemat politia care ne-a luat numele data nasteri nr casei fiecaruia ( eram vreo 14 ) a trecut ceva timp iar acum o luna politia a inceput sa cheme copii ( aproape toti minori 2-3 exceptii ) la sectie pentru declaratie, pana acum au fost aproape toti exceptand eu si mai 2-3 copii. Un prost s-a trezit sa spuna ca eu am dat cu piciorul in usa acolo fiind o gaura mica si eu facand-o mai mare ( una de lemn subtire ) si pe langa el 3 prieteni de-ai lui au zis la fel. Un prieten foarte bun a fost acum cateva zile la post si a dat declaratie ( cum am ajuns acolo, cine o mai fost etc ) iar politistul a spus ca cel care a spart va plati ( iar prietenul meu a inteles 3000 de lei dar nu sunt sigur daca facea misto sau era serios ) Noi cat am fost acolo nu am spart nimic si deodata se trezeste primaria sa dea vina pe noi pentru toate stricaciunile de acolo ( eu o sa ma duc sambata sa dau declaratie ) am filmat un copil care a mintit ca eu am spart usa cand recunoaste ca nu mo vazut si ca asa so auzit de la un copil si sor luat toti dupa el si mai pot duce 2 martori care sa spuna ca nu eu am spart in caz ca ma acuza pe mine. Intrebarea mea este, ce amenda ar putea sa imi/ne dea daca ne poate da ca suntem minori si ca nu ne-au prins cand distrugeam?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa-ti faca dosar penal pentru distrugere.
Va trebui sa ai si tu martori care sa spuna ca n-ai contribuit cu nimic la distrugere sau martorii care te-au indicat sa recunoasca declaratia falsa.
Trebuie sa plateasca reparatia cel care a comis distrugerea si daca n-ai fost tu nu vei pati nimic.