| EddyChiz a întrebat:

am un prieten, care a plecat spre un concert la care eram eu fotograf, a plecat de la el de acasa cu inca 3 persoane in masina, au ajuns la concert si au luat de la cineva de la concert vreo 3 grame, si la intoarcere i-au oprit politia si i-au perchezitionat si au gasit drogul in masina, adica prietenul meu nu avea nimic la el doar era fumat si nu i s-a facut niciun test sau ceva, in seara aia doar au semnat o declaratie, si l-au chemat la politie tot asa asa, dar nici acolo nu a dat nici o declaratie doar a vorbit, politistul respectiv ii spunea ca il bate daca nu zice tot, si ca minte si ca ii face dosar penal, chiar daca el nu a facut niciun test si nu a fost prins cu nimic, doar era sub influenta pentru ca observat cel care l-a prins si era in masina, poate sa riste dosar penal sau cazier pentru asta cum spunea politistul de il ameninta?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Testul este singura dovada a consumului de droguri, deci de acuzatia de consum prietenul tau a scapat!
Posesia de droguri este alta treaba, poate raspunde exact doar un jurist fiindca acuzatia este strict in functie de cantitatea gasita asupra persoanei.