| flipino a întrebat:

Salut. Am o problema la locul de munca. Unul dintre restaurantele care fac parte din firma unde lucrez s-a inchis. Sefii s-au gandit sa trimita persoanele de pe locatia respectiva pe alte locatii unde posturile erau deja acoperite in loc sa le trimita unde erau locuri disponibile (si muta persoanele de pe locatiile deja existente pe posturile libere pe motiv ca "sunt Mai vechi, Mai buni"). Ce pot face dpdv legal? Vor sa ma plimbe pe locatii diverse, departe de casa. Toti angajatii trebuie tratati egali, deci aici este vorba de discriminate, correct? Nu am vreun avertisment, nu s-a facut vreo comisie de disciplina, deci chestia cu "angajati mai buni" nu este nici macar pe hartie.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus angajatorul are dreptul sa redistribuie personalul dupa cum cred ca este mai bine pentru firma.
Toti sunt egali in sensul ca toti au acelasi drepturi fundamentale dar nu sunt egali in calitati, pregatire profesionala, vechime si experienta in munca, asa ca este dreptul angajatorului sa faca aprecieri in functie de aceste elemente.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nimic ilegal sau discriminator in ceea ce face angajatorul. Legea prevede doar ca angajatorul, inainte de a te pune pe liber, sa-ti asigure (daca poate) un alt loc de munca.
Nu tu hotarasti care este acel loc de munca, ci el!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legal nu poți face nimic.

| mihai69 a răspuns:

Nu ești deloc discriminat. Nu te mută în altă parte pe motive de gen, orientare sexuală, religie, culoare a pielii etc. Deci nu, nu ești discriminat.

| flipino explică (pentru mihai69):

Nu e vorba de inegalitate? Toti angajatii ar trebui tratati egali. De ce sunt eu mutat cand sunt alte locuri disponibile deja?

| anonim_4396 a răspuns (pentru flipino):

Caută-ți alt loc de muncă repede până nu vin sărbătorile că sigur se mai închid 1 sau 2 restaurante unde lucrezi.

| mihai69 a răspuns (pentru flipino):

Trebuie tratați egal? Da. Și asta și face. Ține cont de interesul afacerii, nu de mofturile fiecăruia.
Repet: d.p.d.v. legal NU ești discriminat în niciun fel.

| Emma30555 a răspuns:

Pune-te in locul angajatorului. Pentru ca afacerea sa meargă mai bine e normal sa aibă prioritate în primul rand angajații mai buni, mai vechi mai capabili. De ce crezi tu ca trebuie toți tratați la fel? Dar sunteti plătiți la fel toți? De aici îți dai seama din start ca nu sunteți tratați identic.

| StrongHeart a răspuns:

Eu zic sa schimbi locul de munca.

| mi25 a răspuns:

Completare la ce a zis Ioandelasal.
Angajatorul este singurul care are dreptul sa aprecieze cum distribuie personalul. El stie ce cerinte are fiecare loc de munca. Da, cei cu vechime si experienta vor avea prioritate la repartizarea pe locuri de munca mai bune si care cer si experienta mai mare.
Singurul care are dreptul sa dispuna unde este locul de munca la care te repartizeaza - daca este de acelasi fel - este angajatorul.
Spui ca e departe de casa. Dar pentru cei care lucreaza deja pe posturile unde te trimite, nu-i departe de casa?
Daca ei lucreaza de mai mult rimp pe acele posturi, angajatorul face foarte bine sa-i aduca mai aproape de caa pe cei mai vechi, asa cum se va intampla candva si cu tine.
Nu este nimic iegal in ceea ce face angajatorul. Legea prevede doar ca angajatorul, inainte de a te pune pe liber, sa-ti asigure, daca poate, un alt loc de munca. Nu tu hotarasti care este acel loc de munca.

| Vântulalb a răspuns:

"Toti angajatii trebuie tratati egali," la munca egala.
Am avut si eu unul care mereu zicea "sa faca M ca stie, eu nu stiu cum" iar la sfarsit de luna spunea "vreau premiu pentru ca nu am gresit nimic".
Fii multumuit ca ai un loc de munca si nu te disponibilizeaza. Dar daca nu-ti place, poti sa pleci singur.

| flipino explică (pentru Vântulalb):

Nu are nici o treaba cu ce am intrebat eu.
Inteleg ca e romaneste "fii multumit ca ai de munca" dar as aprecia ajutor cu ce am intrebat

| Vântulalb a răspuns (pentru flipino):

Pai ce poti face din punct de vedere legal? Sa accepti conditiile lor, sau sa pleci. Asta are treaba cu ce ai intrebat.

| flipino explică (pentru Vântulalb):

"Conditiile lor" incalca niste legi, eu cu asta am nevoie de ajutor de la cineva care se pricepe mai bine.

| Vântulalb a răspuns (pentru flipino):

Care legi?
Daca le cunosti, de ce mai intrebi aici.
Nu. Nu este incalcata nici o lege.