| Daniacob77 a întrebat:

Salut. Am reușit sa adun 13000 RON amenzi. Am poprire pe cont, dar lucrez la negru. As dori sa știu unde pot sa aflu exact care este suma, amenzile sunt de la polițe, polițe locală, jandarmerie. Și dacă pot plății eșalonat. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti in maximum 30 de zile amenzile sunt trimise la compartimentul de impozite si taxe de la primaria unitatii administrativ-teritoriale unde ai domiciliul (municipiu, oras, comuna, dupa caz).
Te duci acolo si poate sunt de acord sa platesti esalonat, mai ales daca nu te pot executa silit, respectiv prin poprire pe salariu sau executarea unor bunuri mobile.
Daca nu te intelegi, nu achiti amenzile si n-au ce executa silit primaria poate sesiza judecatoria cu transformarea amenzilor in munca in folosul comunitatii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le gasesti la departamentul de taxe si impozite de la primarie.

| adryang78 a răspuns:

Mergi fie la Primărie, fie la Fisc. Dacă ești într-o localitate mai mică, atunci la Serviciul Fiscal de care aparține.