| MihaiPaleologu a întrebat:

Lucrez in strainatate si venind in tara am vrut sa imi deschid un cont la BT dar mi-a zis doamna de la ghiseu ca am proprire pe cont de 1000 lei de la Anaf, cred ca sunt din cauza unor amenzi. Stiu ca amenzile se prescriu, poate exista posibilitatea ca si aceasta proprire sa dispara in 2-3 ani sau e definitiva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti deja in executare silita si amenzile se prescriu in termen de 5 ani.

| MihaiPaleologu explică (pentru Ioandelasal):

Deci dispare in 5 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Da, asa este, dar cei 5 ani nu se socotesc de la data cand ai fost amendat ci de la 1 ianuarie a anului urmator celui in care a inceput executarea silita.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu vrei sa-ti complici viata degeaba, atunci mergi la ANAF, intreaba cat ai de plata la zi (inclusiv penalizarile de intarziere) si achita-ti restanta direct la casierie.
Cu chitanta primita mergi inapoi la inspectorul care ti-a facut calculele si prezinti dovada achitarii datoriei.
Totodata soliciti si ridicarea tuturor propririlor aplicate tie, inclusiv de la banca.
Ei iti vor da o dovada in acest sens, dar au si obligatia ca in cel mai scurt timp sa-ti opereze anularea tuturor propririlor.

| antimulte a răspuns:

Daca uneori s-a mai scapat de o amenda prin prescriere, cu ANAF nu prea e de gluma... Mai ales ca ai mai multe nu doar o amenda.

| Digikey a răspuns:

Lucrezi in strainatate si te complici atat pentru 200 Euro?