| Doar_Hep_1997 a întrebat:

am si eu nevoie de ajutor in legatura cu exmatricularea de la liceu. din cauza unei glume foarte idioate e posibil sa fiu exmatriculat. vreau sa stiu si eu daca pot intra la un alt liceu dupa aceasta situatie si dupa cat timp pot face asta. precizez ca sunt clasa a 11-a... as vrea sa stiu si eu mai multe lucruri despre acest lucru... multumesc frumos

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de felul exmatricularii.
Conform Regulamentului aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005, citez:
"ART.126.(1) Exmatricularea constă în eliminarea, până la sfârşitul anului şcolar, a elevului din unitatea de învăţământ în care acesta a fost înscris.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere în anul următor în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
b) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp.
ART.127.(1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul următor în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu se aplică elevilor din învăţământul secundar superior, din anul de completare şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
(2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/un singur modul, cumulate pe un an şcolar.
(3) Sancţiunea se aprobă în consiliul profesoral, la propunerea dirigintelui, prin consultarea directorului. Dacă motivul sancţionării îl reprezintă absenţele nejustificate, aprobarea este condiţionată de emiterea preavizului de exmatriculare.
(4) Sancţiunea se consemnează în registrul de procese-verbale ale consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidenţă a elevilor şi în registrul matricol.
(5) Sancţiunea se comunică părintelui/tutorelui legal şi elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani, în scris, sub semnătură, de către dirigintele clasei.
(6) Sancţiunea este însoţită de scăderea notei la purtare sub 6, 00.
ART.128.(1) Exmatricularea fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ se aplică elevilor din învăţământul secundar superior şi din anul de completare, pentru abateri deosebit de grave, apreciate ca atare de către consiliul profesoral.
(2) Aplicarea sancţiunii se aprobă de către consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei sau a directorului.
(3) Sancţiunea se consemnează în registrul de procese-verbale ale consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidenţă a elevilor şi în registrul matricol.
(4) Sancţiunea se comunică părintelui/tutorelui legal şi elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani, în scris, sub semnătură, de către dirigintele clasei.
(5) Sancţiunea este însoţită de scăderea notei la purtare sub 6, 00.
ART.129.(1) Exmatricularea din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere pentru o perioadă de timp, se aplică elevilor din învăţământul secundar superior, din anul de completare şi din învăţământul postliceal pentru abateri deosebit de grave.
(2) Aplicarea sancţiunii şi stabilirea duratei se fac de către Ministerul Educaţiei şi Cercetării, la propunerea motivată a consiliului profesoral.
(3) Sancţiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidenţă al elevilor şi în registrul matricol.
(4) Sancţiunea se comunică de Ministerul Educaţiei şi Cercetării în scris, sub semnătură, părintelui/tutorelui legal şi elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani.
(5) Sancţiunea este însoţită de scăderea notei la purtare sub 6, 00."

| Mihaela1964 a răspuns:

Mergi la scoala cu ambii parinti, poate ca situatia nu e chiar asa neagra si vor reusi sa convinga conducerea ca te vei indrepta; nu e chiar simplu sa te muti la alt liceu si sa pleci cu o tinichea de coada; mai bine dregi situatia aici si-ti revii, punand mana pe carte serios si uitand de glumite tampite decat sa pleci din scoala. Numai bine.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu astepta sa fii exmatriculat. Cea mai buna solutie e sa mergi la director si sa-l intrebi daca te exmatriculeaza. Daca da, cazi de acord sa nu faca asta cu conditia sa te poti transfera.Bineinteles daca va vrea si e mai ingaduitor.Mergi la alt liceu, vezi acolo daca te poti transfera, si cu rgamintea la directorul tau sa -ti dea liber la transfer.Deci...daca ai noroc si vrea dorectorul sa iti dea transfer, te poti transfera. Daca te exmatriculeaza va fi mai dificil. Deci mergi si roaga-te de director.