| Banu_Alexandru_1992 a întrebat:

In urma cu 2 saptamani am fost implicat intr-un accident rutier cu vatamari corporale usoare fara spitalizare insa cu ingrijiri medicale. Acum persoanele cu care am facut accident au fiecare pretentiile lor, soferul are pretentii materiale pentru sotie iar pasagerul din dreapta ( proprietar al masinii ) are alte pretentii (repararea masinii). La locul accidentului a venit politia mi s-a intocmit dosar penal cu vatamari corporale, mi s-a suspendat permisul de conducere pe nu stiu cat timp insa am primit dovada 15 zile si am fost informat ca pot sa imi iau dovada dupa expirarea celor 15 zile pe alte 15 zile. Invatati-ma si pe mine daca aveti vreo idee ce as putea sa fac. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai RCA? Aceasta asigurare trebuie sa acopere pagubele produse victimelor.
Incearca sa te intelegi si sa-i despagubesti pe toti si s-ar putea sa primesti doar o amenda administrativa. In caz de condamnare o sa-ti anuleze permisul de conducere.
Vorbeste si cu un avocat, acesta va vedea dosarul penal si te poate sfatui in cunostinta de cauza.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, sa repari masina lovita si sa platesti ce ai de platit, altceva nu ai ce face. Politia te-a gasit vinovat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand vezi cu asigurarea care ar trebuie sa iti acopere pagubele.

| Banu_Alexandru_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Am RCA insa proprietarul masini nu vrea sa astepte 3 -4 -5 luni pana asigurarea ii repara masina. Ar vrea sa ii fac masina in regim propriu iar dupa sa scoata bani de asigurare si cica sa ii impartim jumate jumate. Ce parere ai de asta?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Banu_Alexandru_1992):

N-am o parere prea buna, n-ar fi chiar o ilegalitate dar nici prea legal n-ar fi. Si nu cred ca dureaza chiar atat de mult, dupa constatare se poate face imediat reparatia.