| Iambadboy a întrebat:

Buna Ziua! Am o problemă, in data de 15.12. 2020, am făcut accident, Menționez ca mai eram cu niște prieteni in mașina, fiind polei pe jos, m-a furat și am ricoșat intr-un parapet. Unul dintre prietenii mei, a fugit de la locul accidentului, și s-a prezentat la cea mai apropiată unitate pentru a i se acorda îngrijiri medicale( avea ligamentele la mână sucite, și o zgârietură la arcadă). Ajuns acolo a declarat ca a picat de pe o scară, la noi fiind spital pentru pacienții bolnavi de Coronavirus, l-au trimis la alt spital; Ajuns acolo a spus ca a fost victima accidentului meu, eu m-am prezentat la poliție, am declarat cum s-a întâmplat, și am menționat pe toți cei prezenți cu mine. De la spital unde s-a dus acel prieten, au sunat la poliție și drept urmare, mi-au reținut permisul, eliberându-mi dovada cu drept de circulație pentru 15 zile, cu drept de prelungire. Dovada mi-a expirat pe 30.12. 2020, și eu nu am mai eliberat alta, pentru ca as vrea sa ma supuspende automat după expirarea dovezii. Acum întrebarea mea este, mi s-a suspendat dreptul de a conduce dacă nu am prelungit dovada? Menționez ca nu am primit nici o Înștiințare acasă.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca s-a inceput urmarirea penala pentru vatamare corporala din culpa. Daca s-a deschis poti solicita restituirea permisului pana la solutionarea dosarului penal.
Daca nu s-a deschis dosar penal ar fi trebuit sa te sanctioneze contraventional si in baza sanctiunii sa-ti suspende dreptul de a conduce. Daca nu au facut-o du-te si solicita restituirea permisului.

| Iambadboy explică (pentru Ioandelasal):

Au spus ca o sa îmi dea clasare la dosar, și nu o sa ma bage in Tribunal. Menționez că permisul este predat. In urma căruia am primit dovada respectiva. Ce pot face in situația aceasta? Sa aștept, sa nu mai conduc? Teoretic pe 30.03. 2021, ar trebui sa îmi iau permisul înapoi. Țin sa mai Menționez ca victima nu a depus plângere împotriva mea, și nu are nici certificat Medico-legal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iambadboy):

Asa cum ti-am spus poti solicita restituirea permisului pana la rezolvarea dosarului penal, indiferent cum s-ar rezolva.

| Iambadboy explică (pentru Ioandelasal):

Și cum trebuie procedat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iambadboy):

Depui o cerere la seful politiei rutiere.