| MaFro a întrebat:

Salutare. Pe 22.10. 2021 am avut parte de un accident rutier. Am derapat in curbă având 3 persoane in mașina, si am intrat frontal intr'un autovehicul, soferul consumând alcool,. Victimele nu au avut nevoie de spitalizare pe 90 de zile, au avut răni minore care au fost tratate exact in aceeași zi la spital si nu au de gând sa depună plângeri. Soferul celuilalt vehicul a fost depistat cu alcoolemie de 0.18, a specificat ca a consumat prin jurul orei 13:00, 2 beri. Accidentul fiind soldat la ora 18:30.
Am primit dovada de conducere, au trecut deja 2 luni de la accident. Intrebarea principala este... Pe cât timp mi se poate anula permisul de conducere? După ce dosarul se va incheia, va întra în vigoare pedeapsa. Dar cât de lunga va fi aceasta pedeapsa? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| nevermatch a răspuns:

Nu ai comis nicio infracțiune deci nu îți va fi anulat permisul:
-vătămarea corporală din culpă presupune peste 90 de zile de îngrijiri medicale ori alte consecințe din cele prevăzute de lege și plângerea prealabilă a victimei
-dacă sunt sub 90 de zile și niciunul din cazurile de la vătămare corporală nu ai săvârșit nicio infracțiune, lovirile și alte violențe din culpă nu sunt incriminate, ci doar cele intenționate.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus iti va fi suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 de zile.

| MaFro explică (pentru Ioandelasal):

Foarte mulți oameni imi spun ca este posibil sa mi-l suspende intre 1-5 ani, dar si eu din câte stiu, dacă nu ma judec cu nimeni, si victimele refuzând sa ceara daune morale, sau sa depună plângere penala, pentru pur si simplu vătămare corporala, este la fel cum ai specificat si tu... 90 de zile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MaFro):

Nu exista o asemenea suspendare a dreptului de a conduce.
Doar daca ai fi condamnat penal pentru vatamare corporala din culpa se poate anula permisul de conducere si va trebui sa sustii iarasi examinarea pentru a obtine un nou permis.

| dinaprilie a răspuns:

Din ce spui pare ca esti vinovat doar ca ai derapat. Nu cred ca vei pati nimic, sper. Nici cel in care ai intrat nu ar trebui.

| MaFro explică (pentru dinaprilie):

Când am fost sa dau declarație, polițistul mi-a spus asa "Frate nu ai ce face, in toată treaba asta se vede ca ești vinovat, ai derapat, ai avut viteza, ai intrat pe contra sens", permisul clar imi va fi suspendat după ce se incheie dosarul, dar oare pe cât timp?

| nevermatch a răspuns:

Nu ti se va anula deloc, la ce pedeapsa te referi?

| MaFro explică (pentru nevermatch):

Din câte stiu, pentru vătămare corporala permisul este reținut pentru perioada de 90 zile, dar am auzit de foarte mulți oameni, ca după ce se incheie dosarul, permisul imi poate fi suspendat pe o perioada intre 1-5 ani...

| MaFro explică (pentru nevermatch):

Atunci spune'i te rog, după ce declarațiile vor fi da'te de către prietenii mei (victimele), după ce dosarul va înainta la procuror si se va incheia, care va fi rezultatul final? Voi da din noul examenul auto? Mi'l va suspenda măcar 3 luni?

| nevermatch a răspuns (pentru MaFro):

Procurorul va da clasare si tie probabil iti va fi suspendat permisul 90 de zile, nu dai niciun examen

| MaFro explică (pentru nevermatch):

Îți mulțumesc pentru timpul acordat si amabilitate. Fundă.

| mi25 a răspuns (pentru MaFro):

Daca se da clasare dosarului de catre procuror, politia va fi aceea care iti va suspenda dreptul de conducere pe 1-3 luni.

| nevermatch a răspuns (pentru MaFro):

Nu ai comis nicio infracțiune deci nu îți va fi anulat permisul:
-vătămarea corporală din culpă presupune peste 90 de zile de îngrijiri medicale ori alte consecințe din cele prevăzute de lege și plângerea prealabilă a victimei
-dacă sunt sub 90 de zile și niciunul din cazurile de la vătămare corporală nu ai săvârșit nicio infracțiune, lovirile și alte violențe din culpă nu sunt incriminate, ci doar cele intenționate.