| roberthav a întrebat:

Ce se intampla daca parasesc locul accidentului? Am avut un accident. doar am zgariat portiera altcuiva, dar eu nu am vazut si am plecat. A trecut cam o saptamana si azi m-au sunat cei de la politie. Sapt. viitoare urmeaza sa merg la politie si sa declar ca eu am facut-o. Ce am sa patesc? Imi face dosar penal sau doar imi suspenda permisul pe 90 de zile + amenda + reparatia masinii?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fii amendat pentru ca n-ai anuntat la politie. Daca ai fi incheiat o intelegere amiabila nici nu trebuia anuntata politia.
De asemenea firma ta de asigurare, in baza RCA, o sa plateasca reparatia masinii celuilalt.
Amenda este de 2 sau 3 puncte-amenda, in prezent de 210 sau 315 lei, daca platesti in 48 de ore va fi de 105 lei.

| Strwberrs a răspuns:

Buna! Pai platesti ce ai stricat si rezolvi toaaate problemele. Probabil o sa masoare strada si masina ta + a lui si o sa incerce sa isi da seama ce s-a intamplat. Nu e asa complicat, doar ca ai de acordat bani. Te pup! Raspuns castigator?

| Alecx19 a răspuns:

Daca e masina ta in 24h trebuia sa declari la politie si aveai 30zile sa o repari. Daca cei de la politie sunt de treaba o sa scapi cu un avertisment.

| roberthav explică (pentru Alecx19):

Scuze am vrut sa zic caci am zgariat masina altcuiva. dar nu am observat