| slow0 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Mama si tata sunt despartiti si nu au fost cununati eu sunt trecut pe numele tatalui, dar locuiesc cu mama din totdeauna, iar de tata nu mai stiu nimic. Intrebarea mea este: Pot pleca in strainatate fara acordul tatalui ci doar al mamei? Sau care este sistemul?

Răspuns Câştigător
| Nonameagain a răspuns:

Daca ai pus aceasta intrebare, presupun ca esti minor.
Este nevoie de acceptul tatalui pentru a parasi tara. Exceptie face cazul cind mama are custodia totala asupra ta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de acordul ambilor parinti, exprimat prin declaratii notariale autentice.

| alessia5158 a răspuns:

Cutodia exclusiva TREBUIE dovedita la iesirea din tara!---alfel, politia de frontiera nu va accepta ca tu, minor, sa parasesti Romania. Deci, in situatia in care mama ta NU are o hotarare judecatoreasca definitiva de custodie exclusiva, la iesirea din tara vei avea nevoie de o declaratie notariala semnata de catre ambii parinti.

p.s.Custodia se pune in discutie fie atunci cand parintii divorteaza, fie atunci cand copilul este nascut din afara casatoriei (cum este cazul tau)si unul dintre parinti formuleaza o cerere in acest sens la o instanta de judecata.In astfel de cazuri, pana la solutionarea unei cereri de stabilire a custodiei, ambii parinti au drepturi egale fata de copil, chiar daca doar unul dintre ei se ocupa efectiv de cresterea si educarea lui.Custodia poate fi comuna sau poate fi exclusiva in favoarea unuia dintre parinti(depinde de hotarirea instantei!).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, ai NEVOIE de Declaraţia autentică ( dată la notar ) a AMBILOR părinţi!

A se vedea şi "explicaţiile" date de @alessia5158...

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/2q6KoEi.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat el este in viata trebuie sa ai acordul lui sa poti parasi tara. nu conteaza ca nu l-ai vazut de la nastere (vorba vine), trebuie aproparea lui atata timp cat esti minor.

| cristinica007 a răspuns:

Dacă ai până în 18 ani, iți trebuie semnătura ambilor părinți. După 18 ani poți pleca oriunde, fără a avea nevoie de vreo semnatură